«Україна подала офіційну заявку на зниження закупівлі наступного року газу до 27 млрд куб. м», – сказав співрозмовник агентства.
За його словами, відповідну заявку було подано у передбачений контрактними зобов'язаннями термін.
Водночас, експерт з ПЕК, народний депутат від «БЮТ-Батьківщина» Олександр Гудима газеті «Дело» заявив, що уряду не удасться скоротити споживання російського газу з 2012 року.
Він пояснив, що згідно з підписаною в 2009 році газовою угодою, Україна може зменшувати закупівлю природного газу на 20% на рік, за умови, що про плани скорочення імпорту Росія буде попереджена не пізніше, ніж за 6 місяців до початку відповідного року постачання.
«Завтра вже 1 вересня, Азаров запізнився з термінами. З бухти-барахти не можна скорочувати імпорт газу», – сказав Гудима, коментуючи інформацію про скорочення споживання російського газу.
Водночас він зазначив, що Росія може оштрафувати Україну у зв'язку із зменшенням імпорту природного газу: «Я не виключаю, що у разі скорочення Україною імпорту природного газу Росія застосує штрафні санкції».
Нагадаємо, 23 серпня Міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко заявив, що у найближчі 5 років Україна планує зменшити закупівлю російського газу до 12 млрд кубометрів у рік за рахунок зростання видобутку власного газу, ефективних технологій енергозбереження та заміни дорогого імпортного газу вітчизняним вугіллям.
Водночас, Україна за 1 півріччя 2011 року вже вибрала 3/4 річного плану поставок імпортного газу до країни в очікуванні збільшення контрактних цін. За підсумками першого півріччя обсяг поставок становив близько 28,5-28,8 млрд куб. м.
Згідно з газовими контрактами між російською і українською газовими монополіями, укладеними у січні 2009 року, "Нафтогаз України" з 2010 року планував купувати 52 млрд куб. м природного газу. При цьому у разі придбання менше ніж 80% цього обсягу НАК все одно має заплатити за 80% зазначеного в контракті обсягу ("бери або плати", або take or pay).
Контракт передбачає зниження за домовленістю сторін контрактного обсягу закупівлі газу, максимум, на 20% (тобто до 41,6 млрд кубометрів), при цьому таку угоду має бути укладено до 1 липня року, що передує року закупівлі. З урахуванням умови "бери або плати" мінімальний обсяг закупівлі в такому разі становить 33,3 млрд куб. м.