«Чим вище Газпром піднімає ціни для України і для Європи, тим менше Європа і Україна споживатимуть в давньостроковій перспективі. Тому сьогодні Україна шукає альтернативні шляхи. У нас розвивається співпраця із США щодо видобутку сланцевого газу, це процес. Коли сторони зрозуміють, що це фінальна позиція, буде зближення. Я спостерігав це дуже багато разів», – пояснив Кожара.
Як повыдомлялось, 15 серпня керівництво Газпрому запропонувало міністру енергетики та вугільної промисловості України Юрію Бойку розвивати співпрацю Росії і України в газовій сфері за «білоруською моделлю».
«Газпрому» належать 50% акцій білоруського газотранспортного підприємства «Белтрансгаз», у даний час ведуться переговори про купівлю ще 50%.
За словами екс-посла України в Білорусі Романа Безсмертного, участь в управлінні української газотранспортної системи іноземців поставить нашу країну перед необхідністю денонсувати низку міжнародних угод.
Прем'єр-міністр Микола Азаров, відповідаючи на питання журналістів про можливість «білоруського варіант» для України, відповів: «Білорусь йде своїм шляхом, Україна йде своїм. Влаштовує вас?».
Нагадаємо, раніше Азаров неодноразово заявляв, що укладені Юлією Тимошенко 2009 року газові контракти з Росією є нерівноправними і підривають основи довгострокового співробітництва між країнами, тому їх потрібно переглянути.
Україна неодноразово заявляла про необхідність коригування газових контрактів з Росією, вважаючи завищеною ціну на імпортований газ. Проте керівництво Газпрому вважає, що це питання можна вирішити завдяки злиттю російського газового холдингу і «Нафтогазу України».
Президент України Віктор Янукович спростовував можливість злиття «Нафтогазу» і «Газпрому».