«Білоруська модель» – досить проста. Це обмін активами на знижку ціни на газ. Проте це дуже поганий крок з економічного і навіть політичного боку, адже влада, у такому випадку, не контролюватиме процес транспортування, продажу енергоносіїв. Якщо Україна буде йти за «білоруською моделлю», то вона потихеньку ставатиме Білоруссю, тому що це фактично «совдепівський» принцип розвитку транспортної сфери, сателітне підпорядкування великому монополісту Газпрому», – стверджує Боровик.
За його словами, керівники держави можуть піти на такі кроки за білоруським сценарієм в обмін на «особисті гарантії безпеки для керування державою».
«Дивлячись на дії української влади, на її кидання від однієї заяви щодо співпраці з Газпромом до іншої, я не здивуюсь ніякому рішенню влади. На сьогодні в неї немає чіткої стратегії розвитку не те, що країни, а нафтогазового сектору. Фактично за якісь особисті дивіденди чи гарантії безпеки керування державою представники влади можуть піти на будь-які кроки. Вони вирішують тактичні питання, щоб пережити цей рік, вибори, заручитись певною підтримкою. У них немає стратегічного бачення. Хоча якщо тверезо дивитись, то цей крок навіть не повинен розглядатись», – додає експерт.
«Білоруська модель» у співпраці з Газпромом загрожує Україні не тільки закриття дороги до Світової організації торгівлі.
«Існує закон про газовий ринок, якому повинні відповідати будь-які домовленості. Крім цього, Україна вступила в енергетичне співтовариство, де є свої процедури та принципи. Постає питання, чи буде відповідати їм такий шлях розвитку, оскільки Росія не є членом цього співтовариства?», – зазначив експерт.
Боровик наголосив, що питання щодо співпраці України з Газпромом необхідно вирішити до початку опалювального сезону.
«Це потрібно вирішити до опалювального сезону: чи буде держава відходити від дорогого газу і купляти квиток на війну – йти в Арбітраж чи буде співпрацювати за допомогою якогось улесливого здавання національних інтересів», – відзначив Боровик.
Нагадаємо, екс-посол України в Білорусі Роман Безсмертний, коментуючи пропозицію Газпрому щодо нового формату співпраці з Україною, заявив, що участь в управлінні української газотранспортної системи іноземців поставить нашу країну перед необхідністю денонсувати низку міжнародних угод, а також змусить Україну вийти із СОТ.
15 серпня керівництво Газпрому запропонувало міністру енергетики та вугільної промисловості України Юрію Бойку розвивати співпрацю Росії і України в газовій сфері за «білоруською моделлю».
«Газпрому» належать 50% акцій білоруського газотранспортного підприємства «Белтрансгаз», у даний час ведуться переговори про купівлю ще 50%.
Україна неодноразово заявляла про необхідність коригування газових контрактів з Росією, вважаючи завищеною ціну на імпортований газ. Проте керівництво Газпрому вважає, що це питання можна вирішити завдяки злиттю російського газового холдингу і «Нафтогазу України».
Раніше президент України Віктор Янукович виключав злиття