Реалізація «білоруської моделі» співпраці з Газпромом змусить Україну вийти із СОТ

16 Серпня 2011, 08:30

Безсмертний вважає, що «білоруська модель» співпраці з російським газовим монополістом неприйнятна для України.

«Це означає, що Україна має вийти зі Світової організації торгівлі, це означає, що вона має денонсувати більшість міжнародних угод в галузі паливно-енергетичного комплексу, енергетики в цілому. Тобто, в принципі, я не бачу такої можливості», – пояснив екс-посол.

Він також спрогнозував можливу реакцію Москви у випадку відмови української влади від запропонованої схеми.

«Колись імператриця російська сказала, що всі українські гетьмани зрадники. Так от ситуація йде до того, що з Москви скоро пролунає ця фраза, про яку я зараз сказав. Немає тих умов з українського боку, які могли би задовольнити апетити Москви в питаннях транспортування газу і в питаннях власності на території України», – вважає Безсмертний.

За його словами, «апетити «Газпрому» і політичні апетити в Москві настільки високі, що Україна в принципі їх не може задовольнити, особливо в галузі газотранспортної системи, якщо їх порівнювати і шукати якісь аналогії з білоруською ситуацією».

«Там питання зайшло настільки далеко, що фактично Білорусь як країна втратила повністю контроль над газотранспортною системою, чи втратить невдовзі. Це означає, що всі розмови про цінові умови, чи пільги – вони просто втрачають сенс. Очевидно, що в України є тільки один варіант розвитку – це зменшувати обсяги споживання газу. Це спосіб вирішення проблем із «Газпромом». Іншого механізму я не бачу», – наголосив екс-посол.

Як повідомлялось, 15 серпня керівництво Газпрому запропонувало міністру енергетики та вугільної промисловості України Юрію Бойку розвивати співпрацю Росії і України в газовій сфері за «білоруською моделлю».

Як повідомлялось, «Газпрому» належать 50% акцій білоруського газотранспортного підприємства «Белтрансгаз», у даний час ведуться переговори про купівлю ще 50%.

Нагадаємо, нещодавно прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що укладені Юлією Тимошенко 2009 року газові контракти з Росією є нерівноправними і підривають основи довгострокового співробітництва між країнами, тому їх потрібно переглянути.

Україна неодноразово заявляла про необхідність коригування газових контрактів з Росією, вважаючи завищеною ціну на імпортований газ. Проте керівництво Газпрому вважає, що це питання можна вирішити завдяки злиттю російського газового холдингу і «Нафтогазу України».

Раніше президент України Віктор Янукович виключав злиття «Нафтогазу» і «Газпрому».

Позначки: