«Велика частина з цих суддів поспішили на пенсію, щоб зберегти за собою колишній рівень виплат, ще частина опинилася під таким тиском, що просто не могли залишатися. Я знаю багатьох суддів, які пішли з-за власної позиції», – розповів Яворський.
За його словами, зміна кадрового складу судової системи України триває.
«Вища рада юстиції, як суддівське гестапо, розглядає зараз справи проти суддів – за рік більше 300 прохань про відставку у зв'язку з порушенням присяги. Це насправді дуже багато, це більше, ніж за всі роки Незалежності», – говорить він.
Яворський вважає, що нині в судовій системі відбувається «цілеспрямована чистка».
«У цій роботі дуже помітна роль прокуратури, тому що три її представника є членами Вищої ради юстиції. Вони дуже активні щодо конкретних суддів», – пояснив правозахисник.
Таким чином, зазначає правозахисник, «суди на сьогодні абсолютно залежні від прокуратури, і їм буде дуже складно приймати рішення не на її користь».
«Сьогодні якщо судді і приймають рішення на користь іншої сторони, прокуратура звертається до Вищої ради юстиції з тим, щоб звільнити цих суддів », – пояснив Яворський.
Як результат – «суди майже не виносять виправдувальних вироків: їх загальна кількість – менше одного відсотка.
«У нашій практиці було тільки одне справу з виправдувальним вироком. Максимум, що дозволяють собі суди, це направлення справи на додаткове розслідування», – розповів виконавчий директор УГС.
Як повідомлялось, українські правозахисники створили громадський комітет захисту від політичних переслідувань переслідувань у країні, оскільки після президентських виборів 2010 року нова влада поступово перейшла до політичних переслідувань своїх опонентів і критиків.
Тим часом Віктор Янукович стверджує, що «судова система України є незалежною та неупередженою у своїй діяльності, керується виключно Конституцією та законами України», а його діяльність і діяльність виконавчої влади спрямовані на «ствердження норм і принципів, якими керується європейське співтовариство: верховенство права, захист прав і свобод людини, розвиток демократії».