«Факт взяття під варту екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко може стати підставою для більш швидкого розгляду справи в Євросуді. Втім, судова практика показує, що термін розгляду певної справи в Євросуді визначається у кожному конкретному випадку окремо», – зазначає юрист.
За його словами, оскарження будь-якого рішення суду в Євросуді вимагає попереднього оскарження цього рішення в українських судах. Втім, окремо оскаржувати арешт Тимошенко в апеляційному порядку на цій стадії вітчизняна судова практика не передбачає.
«За існуючою судовою практикою постанова про обрання, зміну чи скасування запобіжного заходу, винесена в стадії судового розгляду справи, окремому оскарженню в апеляційному порядку не підлягає. Отже, вірогідно, апеляційний суд відмовить у прийнятті і розгляді скарги на прийняту Печерським райсудом постанову про взяття під варту Юлії Тимошенко», – стверджує Сидоренко.
Втім, доповнення до скарги у Страсбурзький суд, що пов’язані з порушеннями прав під час арешту колишнього прем’єр-міністра, захист Тимошенко, імовірно, використає для доказу неможливості її судового захисту в національних судах.
«Таке оскарження, незалежно від його результату, ймовірно, буде використане стороною захисту при зверненні Юлії Тимошенко до Європейського суду з прав людини, як доказ порушень прав підсудної та неможливості її судового захисту в Україні», – додає юрист.
На запитання, який чином передбачене в українському законодавстві врахування рішення Європейського суду, Сидоренко відповів:
«Відповідно Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» українські суди повинні застосовувати при розгляді справ, в тому числі кримінальних, Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику вказаного суду як джерело права. Застосування практики Європейського Суду відбувається шляхом посилання на відповідне рішення Європейського Суду, правові позиції якого враховані при розгляді тієї чи іншої справи, у мотивувальній частині судового рішення українського суду у відповідній справі.
Водночас на практиці питання про застосування тих чи інших рішень Європейського суду з прав людини у кожному конкретному випадку вирішується суддею, який розглядає справу, самостійно, відповідно до його внутрішнього переконання».
Нагадаємо, співголова Харківської правозахисної групи Аркадій Бущенко, який представляє інтереси лідера БЮТ у Страсбурзькому суді заявив, що адвокати Тимошенко готують доповнення до скарги у Страсбурзький суд, що пов’язані з порушеннями прав під час арешту колишнього прем’єр-міністра.
Захист Тимошенко оскаржив в неділю, 7 серпня її арешт в Апеляційному суді Києва.