Збірка містить документи, інтерв'ю і статті, які висвітлюють ситуацію в українській освіті, що склалася після призначення на посаду міністра освіти і науки Дмитра Табачника.
Автори книги – Сергій Квіт, В'ячеслав Брюховецький, Володимир Моренець, Володимир Панченко і Андрій Мелешевич, – стверджують, що "горе-реформаторство" ставить Україну перед небезпекою "радянізації" і русифікації освіти, погрожує відлученням її від світового інтелектуального і наукового простору.
Аналізуючи діяльність Табачника на посаді міністра освіти, автори збірки пишуть, зокрема, про його ідею спочатку створити єдиний з Росією підручник історії, яка згодом трансформувалася в ідею написання загального посібника для учителів. У книзі відмічають, що з підручника з історії для п'ятикласників вже викинули згадку про Героїв Крут, Січових стрільців, сталінські репресії, а з програми з української літератури зник роман Василя Барки про Голодомор "Жовтий князь". У своїх статтях педагоги також згадують міністерську Концепцію літературної освіти, яка орієнтує школу на "збереження духовних ідеалів слов'янства". Вони також акцентують увагу на тому, що в цій концепції є неприпустиме ні з наукового, ні з етичного боку протиставлення української і російської літератур. Аналізують автори збірки і розподіл держзамовлення, яке з приходом нового міністра, зменшується, зокрема, "за регіональним підходом".
"Ця книга важлива в тому сенсі, що тут зібрані розкидані по Інтернету, журналам і газетам статті. Тим більше, ми – єдиний університет, який реально висловлює свою позицію. І як певний знак цієї боротьби, ця книга для нас важлива”, – відмітив професор, почесний президент НаУКМА В’ячеслав Брюховецкий.
"Міносвіти перетворилися на ідеологічний центр радянізації і русифікації освіти. Табачник розуміє вагу гуманітарної політики. Ідеологія його дуже проста. Він вважає, що є Велика Україна як частина "Російського світу" – це усе, окрім Галичини. І є Галичина, яка страшенно заважає, тому що не вписується в цю концепцію "Російського світу". Сталося "непорозуміння" – Україна стала державою. Тепер треба це непорозуміння ліквідовувати – повернути Велику Україну – усе, окрім Галичини, в лоно "Російського світу", – відмітив професор, керівник проекту "Літакцент" Володимир Панченко.
За словами авторів, екземпляри книги вже розіслані у Верховну Раду, Адміністрацію Президента, бібліотеки і книжкові магазини. А ось міністр освіти Табачник своєї збірки ще не отримав.
"Ми готові подарувати книгу на відхід міністра з посади. Тому що коли він міністр, йому треба рахувати гроші, а не читати книги", – підсумував Брюховецкий.
Нагадаємо, ще наприкінці минулого року президент Національного університету «Києво-Могилянська академія» Сергій Квіт розкритикував підготовлений Міносвіти проект закону «Про вищу освіту», який зараз знаходиться в парламенті.
В НаУКМА переконані, що за умови прийняття парламентом проекту закону «Про вищу освіту», неодмінно почнеться гальмування в розвитку вітчизняних вузів, вони будуть позбавлені будь-яких ознак автономії, не матимуть можливості виходу на міжнародний конкурентоспроможний рівень.