За крок до путінського реваншу. Чого очікувати від місцевих виборів у Німеччині?

Світ
30 Серпня 2024, 16:46

Проросійські партії у трьох східнонімецьких землях — Бранденбурзі, Саксонії та Тюрингії — готові здобути значну перемогу на регіональних виборах у вересні, два голосування у межах яких відбудеться вже у неділю. Проросійська «Альтернатива для Німеччини» (AfD) має значні шанси посісти перше місце у всіх трьох землях, а нещодавно сформований лівий Альянс Сари Вагенкнехт набирає обертів.

«Москва прагне відновити міцні позиції на значній території колишньої Східної Німеччини, де вона домінувала протягом десятиліть за часів Холодної війни», — пише видання Politico.

Якщо прогнози підтвердяться на виборчих дільницях, результати виборів викличуть глибоке занепокоєння у Німеччині. Вони продемонструють, наскільки провалилися зусилля німецького політичного істеблішменту, спрямовані на подолання розколу між сходом і заходом країни, і похитне і без того нестійку тристоронню коаліцію у Берліні.

Крім того, позитивні результати проросійських партій також ознаменували б особисту перемогу Путіна.

«Російський лідер почав працювати шпигуном КДБ у 1980-х роках у Дрездені, і цей досвід залишив у нього стійку пристрасть до всього німецького. Біограф навіть одного разу назвав його “німцем у Кремлі”», — зазначає Politico.

Загалом, згідно з останніми опитуваннями, дружні до Москви партії, які охоплюють крайні праві та ліві частини політичного спектру, отримають щонайменше 50 % голосів у регіонах. В одній із земель, Тюрингії, ці партії, за прогнозами, здобудуть до 65 % голосів, а AfD фінішує першою з близько 30 %.

Хоча не всі партії є настільки відверто проросійськими, як AfD, їх об’єднують два наративи, які просувають ультраправі: що НАТО несе відповідальність за війну в Україні і що мирне вирішення конфлікту було б можливим, якби Захід серйозно поставився до дипломатії.

Основні правлячі партії Німеччини на національному рівні — Соціал-демократична партія, Зелені і Вільні демократи — опинилися позаду: опитування прогнозують, що вони отримають близько 12 % у Саксонії і Тюрингії та 27 % у Бранденбурзі. Навіть з урахуванням найбільшої центристської сили Німеччини — Християнсько-демократичного союзу, загальний результат основних партій не перевищує 50 %.

Читайте також: Німецький «комплекс Росії»

Стрімке зростання показників AfD та інших популістських партій на сході Німеччини свідчить про те, що воно матиме наслідки. Згідно з останніми опитуваннями, Зелені і Вільні демократи, найменші з трьох партій національної коаліції Німеччини, стикаються з можливістю не потрапити до всіх трьох земельних парламентів (щоб отримати місця, партії повинні набрати щонайменше 5 % голосів, — Ред.).

«Демократичні партії так і не змогли утвердитися на сході Німеччини так само, як на заході, і це, звичайно, полегшує спробу для таких партій, як AfD, прослизнути туди і скористатися перевагами більш мінливого електорату», — вважає соціолог з Лейпцизького університету Йоганнес Кісс.

Скринька Пандори у вигляді Сари Вагенкнехт

Нова ліва організація, Альянс Сари Вагенкнехт, була створена у січні цього року. Зараз аналітики припускають, що вона може досягти успіху в неділю та стати частиною наступного уряду — в Саксонії, в Тюрінгії, чи навіть в обох.

Вагенкнехт — колишня комуністка, яка майже 30 років була постійною представницею німецької ультралівої політики. Минулого року вона відійшла від партії Die Linke, в якій домінувала роками, і заснувала власну однойменну партію, пише Financial Times.

«Окрім закликів до соціальної справедливості, припинення німецької допомоги Україні та придушення нелегальної імміграції, партія є чимось на зразок чорної скриньки», — переконані журналісти.

Крім того, Вагенкнехт вважає, що президент Росії Путін має рацію, коли відкидає розширення НАТО, пише The New York Times. За її словами, воно не забезпечило мир, а, навпаки, посилило конфронтацію. Засуджуючи вторгнення Путіна в Україну, вона хоче швидкого закінчення війни шляхом переговорів і припинення підтримки Києва з боку Німеччини. «Немає іншого шляху, окрім переговорів, щоб зупинити загибель людей. Я зовсім не довіряю Путіну. Але ми повинні спробувати знайти компроміс», — переконана вона.

Роки пропаганди даються взнаки

Незважаючи на те, що возз’єднання докорінно змінило економіку колишньої Східної Німеччини, піднявши рівень життя до незбагненного за часів комунізму, досі є чимало відмінностей у політиках. Так, лідер Християнсько-демократичного союзу Фрідріх Мерц раніше заявляв, що прагне посісти перше місце в усіх трьох землях, але зараз це, швидше за все, недосяжно. Навіть у Саксонії, де ХДС, схоже, лідирує з невеликим відривом, AfD випереджає у деяких нещодавніх опитуваннях.   

«Хоча партія Мерца залишається конкурентоспроможною, можливо, це вдалося лише завдяки тому, що прем’єр-міністр землі ХДС Міхаель Кречмер виступає проти витрачання мільярдів на військову допомогу Україні та зробив підтримку мирних переговорів між Москвою та Києвом центральним елементом своєї передвиборчої кампанії. Кречмер також здійснив візит до Москви у 2021 році, запросивши Путіна відвідати Дрезден», — зазначає Politico.

Така заява з уст провідного консерватора зі східних німецьких земель свідчить про те, наскільки сильно російські наративи вкоренилися у регіоні. Навіть якщо більшість німців на сході Німеччини не має жодних ілюзій щодо Путіна, населенню ще належить подолати десятиліття антизахідної пропаганди.

«Для багатьох Москва нічим не гірша за Вашингтон, який політики-популісти звинувачують у тому, що він працює за лаштунками для досягнення власних цілей в Україні», — йдеться у статті Politico.

Попри заяви німецьких лівих, більшою загрозою залишається AfD, яка, за оцінками аналітиків може спричинити «політичний землетрус», який відлунюватиме далеко за межами Німеччини, якщо партія переможе в усіх трьох землях. Цю перспективу дехто вважає більш імовірною після нападу з ножем у Золінгені минулого тижня.

Зв’язки AfD з Москвою добре задокументовані. Напередодні європейських виборів у червні німецька влада викрила, як вона стверджує, операцію російського впливу за участю одного з провідних кандидатів від AfD. Незважаючи на це, партія посідає друге місце з 16 % голосів, заручившись особливою підтримкою на сході країни.

Читайте також: Шпигунські скандали у ФРН: Російські кроти в німецьких норах

«Багато високопоставлених діячів AfD не приховують своєї прихильності до режиму Путіна. Бйорн Гьокке, лідер партії у Тюрингії заявив, що якщо він коли-небудь стане канцлером Німеччини, то його перша поїздка буде до Москви», — пише Politico.

Водночас видання Euronews підкреслює, що серед партій, які можуть програти, можуть бути соціал-демократи канцлера Шольца.

«Шольц призначив наступні загальнонаціональні вибори на 28 вересня 2025 року, але спочатку він повинен побачити результати виборів на сході країни у вересні цього року, щоб знати, куди рухається політичний вимір Німеччини», — підкреслюють у матеріалі.