Литвин не бачить сенсу у прохідному бар’єрі для партій при змішаній системі виборів

21 Квітня 2011, 09:42

Литвин висловив упевненість, що в ході розробки Виборчого кодексу основну увагу  необхідно приділити питанню визначення прохідного бар´єру для партій.

«Потрібно прийняти рішення, яке б дозволило сформувати парламент і забезпечити політичне структурування суспільства демократичним шляхом», – сказав він. 

За словами Литвина, у разі, якщо парламент ухвалить рішення про проведення виборів на основі змішаної системи, то прохідний бар´єр для партій втрачає сенс.

Спікер пояснив, що збереження прохідного бар´єру за таких умов створить нерівні умови для кандидатів від партій і кандидатів, які обиратимуться у мажоритарних округах.

Він навів приклад, що для обрання депутата в мажоритарному окрузі потрібно заручитися підтримкою 60-70 тисяч виборців, а для подолання 3% бар´єру представникам політичних партій недостатньо буде навіть 600 тисяч голосів, і як наслідок, партія не буде представлена у парламенті.

«Тут є широке поле для дискусій. Для мене є очевидним: потрібно прийняти правила гри хоча би за рік до виборчої кампанії за умови, що вони не змінюватимуться під час виборів», – сказав він.

Нагадаємо, міністр юстиції та голова робочої група з питань удосконалення виборчого законодавства при Президенті Олександр Лавринович заявив, що планується збільшення прохідного бар'єра у Верховну Раду для партій з 3% до 5%.

Лавринович заявляє також про те, що в законопроекті про вибори Ради, розробленому робочою групою, міститься положення про введення заборони на участь у виборах парламенту політичних блоків.

У випадку збільшення прохідного бар'єра для партій з 3% до 5% у Верховну Раду пройдуть п’ять партій. Згідно з результатами дослідження соціологічною групою «Рейтинг», якби вибори до Верховної Ради України відбувалися у березні 2011 року, то 26,2% опитаних (серед тих, хто взяв би учать у виборах) проголосували б за Партію регіонів, 19,7% – за "Батьківщину", 9,3% – за "Фронт змін", 6% – за "Свободу", 5,6% – за "Сильну Україну".