У новому відео проєкту «Український Свідок» — пілоти FPV-дронів з добровольчого підрозділу SIGNUM. Вони показують журналістам свою роботу: поки пілот керує дроном, журналісти з укриття спостерігають за польотом «пташки», пошуком цілі та її ураженням.
Хлопці з SIGNUM палять техніку окупантів: КАМАЗи, броньовані машини тощо. «За цей місяць ми маємо приблизно 110 вражених цілей, — розповідає пілот підрозділу із позивним «Турист». — Ми зробили росіянам «дорогу смерті»: перепалили машини, в тому числі і КАМАЗ».
Пілоти відпрацьовують і по легкових авто. «Ти не знаєш, хто їде в цій машині, — розповідає боєць із позивним «Гук». — Можливо, це хтось важливий. То чому б не вразити таку ціль?»
Хлопцям вдається знищувати і живу силу окупантів: піхотинців, артилеристів, ба навіть офіцерів. А якщо самі вони ціль не знищують, то передають її координати артилерії.
Пілоти умовно поділяють цілі на важливі та прикольні. «Приміром, важлива ціль — це коли наші хлопці хотіли відпрацювати «Хаймарсом» по САУ (самохідна артилерійська установка) та по гаубиці, — розповідає Турист. — Обидві цілі були далеко. Ми вразили їх дроном та зекономили хлопцям ракети для РСЗВ.
Читайте також: Дронова лихоманка. Чим українці палять Москву й зачищають Чорне море від російського флоту
Прикольна ціль — це ворожі квадроцикл та мотоцикліст. «Підтвердження ураження квадроцикла ми отримали з MAVIC (квадрокоптер), — каже Турист. — А от тіла мотоцикліста ми так і не знайшли. Його ніби розчинило у повітрі».
Але керування FPV-дроном вимагає від пілота неабиякого психологічного ресурсу. «Спочатку подобалось, був якийсь адреналін, — каже боєць із позивним «Скаут». — Але я тут півтора року і мені здається, що я вже не вивожу».
Водночас «Турист» каже, що в нього тут вигорання не буває. «У нас є час на відпочинок. Ми маємо «зголодніти», — каже він. — А коли нам стає нудно відпочивати, то повертаємось до роботи, яку любимо. Окрім того, наша робота є вкрай корисною: в таких масштабах, за такі гроші — немає нічого ефективнішого за FPV-дрони».
«Український свідок» – проєкт, створений 25 лютого 2022 року – на другий день після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Головна мета проєкту – документування подій війни та поширення фото і відео-матеріалів в Україні і за кордоном.