Лідери США та НАТО шукають нову модель безпеки, і наразі найбільше говорять про ізраїльську модель. Найближчим часом її можуть чітко сформувати та підписати на саміті НАТО, а США має виступити гарантом виконання обіцяних умов, пише видання The Wall Street Journal.
На тлі новин про контрнаступ та уваги до подій у Бахмуті українські партнери почали обговорювати безпекові гарантії для України та її здатність протидіяти агресору. Зокрема, обговорення стосується адаптації ізраїльської моделі для українського контексту. Президент Польщі Анджей Дуда заявив в інтерв’ю The Wall Street Journal, що в угоді про безпеку України за ізраїльським зразком пріоритетними будуть передачі зброї та передових технологій.
За словами західних офіційних осіб, знайомих з переговорами, ця угода буде пов’язана з просуванням України до майбутнього членства в НАТО, але не дасть фактично зробити альянс стороною будь-якого конфлікту з Росією. «Дискусії з цього приводу тривають прямо зараз», – сказав Дуда.
Він не уточнив, яку зброя чи технології можуть передати Україні за угодою. Водночас нещодавно Байден сказав, що США підтримають навчання українських пілотів на F-16. Це важливий крок для потенційної відправити винищувачів до України.
Розмови про цю угоду почалися в момент посилення західної підтримки Києву, зокрема надання танків, високоякісних американських і німецьких систем ППО та збільшення виробництва снарядів і боєприпасів. «Частина мільярдів доларів західної військової допомоги, спрямована на те, щоб Україна, а не Росія, визначала її майбутнє», – пишуть на шпальтах WSJ.
За словами Дуди, Байден обговорював концепцію ізраїльської моделі під час останнього візиту до Польщі. Ймовірно його зроблять частиною порядку денного саміту НАТО у Вільнюсі, який відбудеться у липні. Угода про безпеку заснована на пропозиції, відомій як Київський договір безпеки. Її можуть підписати після саміту, повідомили WSJ ознайомлені з ходом переговорів офіційні особи.
«Представник адміністрації США сказав, що обговорення ізраїльської моделі виникло як спосіб розв’язання основних проблем безпеки України, визнаючи, що вона не скоро досягне членства в НАТО. Але навіть якщо ґрунтуватися на ізраїльській моделі безпеки, за словами чиновника, контури оборонної угоди України залишаються мінливими», – зазначають автори.
Хоча Ізраїль не є членом НАТО і США не зобов’язані жодними вимогами, він залишається одним із найбільш стійких партнерів Вашингтона на Близькому Сході. Також Ізраїль є найбільшим одержувачем зовнішньої допомоги США з часів Другої світової війни. В останній угоді Штати зобов’язуються надати країні $38 млрд військової допомоги в період з 2019 до 2028 року.
Читайте також: Україну слід перетворити на колючого дикобраза, – Foreign Policy
Угода має на меті переконати Путіна, що немає жодної надії на послаблення політичної підтримки України в США та деяких європейських столицях, де витрати гаряче обговорювалися. «Росія повинна сьогодні зрозуміти, що Україна має ці гарантії безпеки та що вони не втратяться з часом чи втомою Заходу», — сказав Дуда. Він підкреслив, що ця пропозиція не пов’язана з будь-якими зобов’язаннями України до миру чи перемовин з Москвою.
США, як повідомляється, будуть головним гарантом угоди за участю європейських членів НАТО. Як пише WSJ з покликанням на джерела, концепцію ізраїльської моделі вперше розробили у вересні Андрій Єрмак та колишній голова НАТО Андерс Фог Расмуссен. Очікується, що сторонами договору про гарантії безпеки будуть США, Велика Британія, Німеччина та Франція.
Експомічник Расмуссена Фабріс Потьє сказав WSJ, що успіх угоди залежить від деталей. «Договір має бути достатньо зобов’язальним, щоб заслуговувати на довіру – інакше росіяни не сприймуть його серйозно, він не стримає їх і не запобігатиме новій війні», – сказав Потьє.