Цьогоріч Міністерство освіти і науки України виступило з відверто скандальною ініціативою, що стосується оновлення правил вступу до закладів вищої освіти. Відповідно до пропозиції МОН, складання тесту з історії України у 2023 році буде необов’язковим. Якщо українська мова і математика залишаються обов’язковими предметами в рамках національного мультипредметного тесту (НМТ), то історія України стає лише додатковим предметом на вибір.
Ми переконані, що ця пропозиція Міністерства очевидно суперечить національним інтересам України та елементарному здоровому глузду.
По-перше, з початком російської агресії у 2014 році, а надто після повномасштабного вторгнення, зацікавлення історією України постійно зростає. Для мільйонів українців війна стала потужною спонукою до національного самоусвідомлення, що неможливо без поглиблення знань про наше минуле. Так само і світ, відкриваючи для себе Україну, дедалі більше цікавиться витоками нашої державності та ідентичності, тобто нашою історією та культурою. У цьому контексті рішення про переведення історії України в ранг «необов’язкових» предметів виглядає алогічним.
Читайте також: Не тільки мова. Чому без знання історії наша ідентичність буде неповною, а майбутнє – непевним
По-друге, наразі триває інтенсивна дерусифікація нашого публічного простору, а також масштабна кампанія з усунення колоніальних маркерів. Проте без поглиблення й поширення суспільного знання про нашу історію ці заходи матимуть половинчастий ефект. Адже йдеться не лише про демонтаж певних пам’ятників чи перейменування вулиць, а про відмову від імперського наративу про наше минуле – на користь наративу національного. Рішення Міністерства освіти і науки повинні сприяти змінам, а не суперечити їм.
Читайте також: Історія тепер «не обов’язкова»? Історики коментують рішення Міносвіти
По-третє, війна, що триває з 2014 року, є змаганням не лише армій та економік, а й ідентичностей. Від самого початку агресії Росія намагається підважити нашу національну ідентичність, пропонуючи замість неї різноманітні імперські симулякри на кшталт «Новоросії» чи «народу Донбасу». Опірність цій пропаганді прямо залежить від глибини та якості знань конкретного громадянина про минуле України, про історичний шлях нашого народу до державності та незалежності. Міністерство освіти і науки має усвідомлювати межі своєї відповідальності.
Читайте також: Історія – на часі!
Це далеко не всі аргументи, які можна протиставити згаданій ініціативі МОН. Але й цього достатньо, щоб усвідомити: переведення історії України в ранг «необов’язкових» предметів неприпустиме. Особливо тепер, коли ця дисципліна має засадниче суспільне, політичне й навіть безпекове значення.
Як видання, що протягом 15 років системно працює над популяризацією історії України, «Тиждень» приєднується до заяви Коаліції «Реанімаційний пакет реформ» із вимогою повернути історію України до переліку обов’язкових предметів НМТ.
Із повним текстом заяви можна ознайомитися на сайті організації.
Історія завжди на часі!