Росія – головний технологічний лузер
Війна проти України для Росії мала доволі несподіваний ефект. Країна стала цифровим і технологічним вигнанцем. Російський ринок покинули багато технологічних компаній, а росіяни не можуть купити новий iPhone чи оплатити послуги Netflix. Їхніх ІТ-фахівців не беруть на роботу, компанії не можуть купити сервери для збереження даних, а від ІТ-продуктів, створених у Росії, відмовляється весь світ. Хоча, якщо слідкувати за діяльністю російських регуляторів, то стає зрозуміло, що вони давно готувалися до тих подій, які ми зараз спостерігаємо. Цифровий «Гулаг» та «суверенний інтернет» поступово стають реальністю.
Facebook та метавсесвіт: розчарування року
Meta Platfoms – саме таку назву отримала материнська компанія, яка об’єднує Facebook, Instagram та WhatsApp, стала безперечним розчаруванням року. І причин кілька.
По-перше, компанія Meta вперше у 2022 році повідомила про скорочення аудиторії та падіння своїх рекламних доходів, відповідно, відбулося дешевшання акцій. Почасти причини для цього об’єктивні – заборона компанією Apple масового стеження за користувачами її пристроїв. Це спричинило зменшення рекламних доходів соціальних мереж.
Читайте також: Проникнення технологій у побут сприяло опірності ворогу. Підсумовуємо досягнення українського ІТ протягом року
Але у проблем Meta Platforms є й інші причини, пов’язані з рішенням її керівника Марка Цукерберга створити нове середовище під назвою метавсесвіт. Понад рік минув з моменту оголошення цієї амбітної ідеї, проте наразі її втілень, які були б хоча б трохи наближеними до реальності, світ так і не побачив. Інвестори не в захваті, акції дешевшають, Цукерберг вимушений звільняти персонал. Проте від ідеї створення метавсесвіту – «нового інтернету» із новими принципами взаємодії – бізнесмен не відмовляється.
Піраміда року: криптовалютна біржа FTX
Безперечною махінацією виявилася криптовалютна біржа FTX. Обман її засновника Сема Бенкмана-Фріда призвів не лише до втрати інвесторами своїх коштів, але обвалу криптовалютного ринку загалом. Уже за кілька днів після того, як обман відкрився, розслідування показало наявність в коді біржі FTX спеціальних «закладок», які працювали на користь її дочірніх компаній. Засновнику FTX пред’явили претензії у багаторічному шахрайстві. Наступного тижня після арешту Бенкмана-Фріда інша біржа Binance повідомила про рекордний відтік клієнтських коштів. Курс біткоїна обвалився, а страхові компанії відмовляються працювати з брокерами, пов’язаними з FTX. Що чекає криптовалюти в майбутньому, наразі сказати складно.
Розплата року: засновниця Theranos
Інша історія про шахрайство, де винну вже притягнули до відповідальності. Елізабет Холмс, засновницю компанії Theranos, засудили до 11 років тюремного ув’язнення.
На початку 2010-х років Холмс називали «новим Стівом Джобсом». У 2014-му вона стала наймолодшою жінкою-мільярдеркою. Основний продукт її компанії – універсальний пристрій, який за однією краплею крові повинен був діагностувати сотні різних захворювань, в тому числі рак та діабет, а ще й генетичну схильність до них. Згодом виявилось, що сама ідея є шархайством, причому засновниця й керівниця компанії усвідомлено вводила інвесторів в оману. Серед інвесторів проекту були Білл Гейтс, Руперт Мердок, Ларрі Еллісон, Генрі Кісінджер та багато інших відомих людей.
Ілон Макс – скандаліст року
Ілон Маск та його угода щодо купівлі сервісу Twitter, а також все, що її оточувало, перетворилися на один великий привід для постійних скандалів. Спочатку Маск заявив про своє бажання купити одну з найбільших соціальних платформ. Потім заявив, що передумав, хоча рада директорів уже погодилась на оформлення. Потім Макс довго судився з Twitter та намагався звинуватити сервіс мікроблогів у тому, що на платформі зареєстровано забагато ботів. Ймовірно, розуміючи, що суд у штаті Делавер, відомий своїм прихильним ставленням то технологічних компаній, швидше за все стане на сторону Twitter, Ілон Маск все ж пішов на угоду.
Як виявилось, не сама угода стала скандалом, а те, що почалося згодом. Відбулися масові звільнення персоналу без попереджень та вихідних виплат і пропозиції працювати в режимі 24/7 та принесені ліжка у офіс. Twitter став блокувати журналістів, які задавали Маску питання щодо роботи сервісу та ідеї повернути на платформу Дональда Трампа.
Читайте також: З Росії тікають засновники стартапів і програмісти. Події технофронту
Є ще ідея блокування трафіку цілих мобільних операторів, якими нібито користуються бот-мережі. До переліку заблокованих увійшли й українські мобільні оператори, а українські користувачі не могли скористатись двофакторною аутентифікацією, щоб зайти на сайт. Нова витівка Маска – блокування посилань на Mastodon – децентралізований сервіс, який багато хто сприймає як конкурента Twitter. Результат: пошук альтернативи користувачами Twitter, скорочення реклами на платформі та прогнози про те, що за рік сервіс покинуть близько 30 млн користувачів.
Щотижня про нові витівки Маска розповідали медіа у всьому світі. То він блокує понад 20 відомих технологічних журналістів без попереджень та пояснень причин, то запускає опитування, чи варто йому продовжувати займати свою посаду, то блокує посилання на усі інші соцмережі. Щобравда, останні рішення Маска вже отримали оцінку юристів та захисників цифрових прав і його покликали в Європарламент обговорити подальші дії та нагадати, що нові європейські закони не дозволяють монополісту діяти аж так нахабно.
Нові закони та штрафи для BigTech: технологічне приборкання року
У 2022 році ухвалили кілька важливих законів, що стосуються роботи технологічних компаній. В першу чергу, це європейські Digital Service Act та Digital Market Act, які регулюють роботу цифрових ринків у ЄС. Ці закони містять багато положень, направлених на те, щоб приборкати монопольне становище техногігантів та захистити користувачів від впливу великих технологічних компаній. До прикладу, однією із змін, яка стане можливою завдяки цим законам, став дозвіл компанією Apple завантажувати додатки не лише з її власного магазину мобільних за стосунків App Store, але й з альтернативних джерел. Це покладе кінець понад 10-річному пануванню Apple як монополіста на ринку мобільних додатків для її пристроїв. Одночасно з цим компанії-розробники, що оберуть альтернативний магазин ПЗ, зможуть платити меншу комісію від своїх доходів. До цього часу комісія Apple становила 30% і ніхто не міг її обійти та скористатись альтернативною платіжною системою.
Європейські закони були не єдиними важливими документами у сфері технологій. У США прийняті закони стосовно конфіденційності. До прикладу, Каліфорнія готується запровадити новий закон про захист дітей в інтернеті – так званий Children’s Online Safety Bill, він повинен заставити онлайн-платформи поважніше працювати з даними дітей.
Читайте також: Цифрові шпигуни державного масштабу
У цьому пункті варто згадати й те, що 2022 рік був особливо врожайним на штрафи, які сплачували техногіганти через свої порушення. Google заплатить $390 млн через відстеження геолокації користувачів, Meta отримала штраф у $18 млн від антимонопольного органу Туреччини, Ірландська комісія з захисту даних наклала на Instagram штраф у розмірі $402 млн через некоректну роботу з персональними даними європейських підлітків.
Meta Platforms отримала ще принаймні два штрафи. Це виплата у розмірі $37,5 млн в рамках судового позову щодо відстеження переміщень користувачів і понад $276 млн за витік даних, який відбувся 2019 року.
Розробник гри Fortnite, компанія Epic Games заплатить рекордний штраф понад $520 млн через порушення конфіденційності даних дітей та використання обманних практик, що змушували дітей витрачати великі гроші на ігрові покупки.
Претензії до TikTok: технологічне розслідування року
Ще у 2020 році Дональд Трамп, у своїй неповторній манері висловлював занепокоєння китайським сервісом TikTok. Колишній президент США звинувачував TikTok у незаконній агрегації даних американських користувачів та, через це, у загрозі національній безпеці США. Влітку 2020 року Трамп вимагав, щоб усім, що пов’язане з американськими користувачами, опікувалась американська компанія. Угоду оформили, за американські операції стала відповідати Oracle, а після того, як Джо Байден вступив на посаду, він відмінив указ Трампа щодо TikTok. Проте побоювання відносно цього сервісу залишались і тому Байден доручив провести розслідування, чи дійсно TikTok є настільки небезпечним інструментом.
TikTok та США готували угоду, яка б гарантувала, що сервіс не шкодитиме національній безпеці цієї країни. Проте за осінь 2022 року відбулось декілька цікавих викриттів. Стало відомо, що китайські співробітники TikTok колись працювали на державні китайські медіа, тобто були залучені до пропаганди комуністичної партії Китаю. Окрім того, деякі з них мали доступ до даних американців. Все більше американських високо посадовців стали висловлювати занепокоєння тим впливом, який має TikTok на громадян США, а в окремих штатах та державних структурах навіть заборонили користуватися сервісом на офіційних пристроях.
Квінтесенцією претензій до TikTok став законопроект, який передбачав заборону будь-яких взаємодій з TikTok та іншими популярними соціальними сервісами, що мають стосунок до недружніх до США країн. А наступний крок став ще промовистішим – Сенат заборонив використовувати TikTok на будь-яких офіційних пристроях, якими користуються його співробітники.
Ці кроки виглядають чіткішими та аргументованішими, ніж претензії Дональда Трампа та можуть покласти кінець ураганному росту популярності цього додатку, принаймні, у США.
Military tech: технологічна несподіванка року
Таким був 2022 технологічний. У ньому людство навчилося боротися з монополістами – й грошима, й законами, побачило китайську загрозу у сервісі коротких відео, проте, на жаль, не змогло допустити, щоб технології, штучний інтелект та великі дані використовувалися виключно у мирних цілях. Дрони як зброя, аналіз даних з поля бою – все це стало іще одним технологічним підсумком, який зараз розвивається в Україні.