Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Навіщо Ілон Маск знову хоче купити Twitter

Світ
7 Жовтня 2022, 10:02

Після шести місяців переговорів та судових позовів Ілон Маск погодився купити сервіс мікроблогінгу Twitter за початковою ціною, яку він запропонував. У його глобальних планах – створити на основі платформи новий сучасний додаток (the everything app) та запровадити інші, не менш значущі зміни – від повернення Дональда Трампа на платформу до зменшення активності модераторів. Наразі складно сказати, яким стане Twitter, якщо його купить Маск, але в тому, що він зміниться, сумнівів немає.

Ілон починає і… перемагає?

Маск, який то намагався купити Twitter, то різними способами пробував уникнути цієї угоди, зрештою погодився купити сервіс мікроблогінгу за $44 млрд – саме ця цифра фігурувала в першій його пропозиції, яку бізнесмен озвучив пів року тому. Команда юристів Маска запропонувала виконати угоду, яку бізнесмен і компанія Twitter підписали у квітні цього року. Це рішення нарешті поклало кінець багатомісячній юридичній драмі. Пропозиція від Ілона Маска надійшла у вигляді листа з двох речень, поданого до Канцелярського суду Делавера в понеділок, 3 жовтня. Правління компанії погодилось на угоду, проте суддя контролюватиме процес поглинання, щоб переконатися, що не надто передбачуваний у своїх рішеннях Маск дотримується свого слова.

У багатьох, хто стежив за цією історією, виникло питання, чому Маск таки погодився купити компанію. Ймовірно, достеменно ми цього не дізнаємося, а експерти кажуть, що коли команда Маска дійшла до суду, то відчула слабкість своїх позицій і переконала бізнесмена погодитися на угоду.

Читайте також: Інвестор, візіонер, троль. Чим повчальна історія з «мирними пропозиціями» Ілона Маска

У квітні цього року Маск заявив про бажання купити сервіс і вже планував провести серію зустрічей зі співробітниками. Після цього світ спостерігав різку зміну настроїв Маска, відмову співпрацювати з Twitter, листи-ультиматуми до ради директорів та висміювання топ-менеджерів компанії в публічному просторі.

Передумав

В якийсь момент Маск заявив, що відмовляється від угоди. Своє рішення бізнесмен аргументував тим, що кількість ботів на платформі та число спам-акаунтів і спаму загалом не відповідає заявленим на початку значенням, тож це дає йому змогу відмовитися від угоди з купівлі сервісу.

Twitter подав до суду на бізнесмена, лінія захисту якого базувалася на неправдивості даних про число спам-акантів у Twitter. На думку Маска, ці дані надзвичайно важливі, адже вони демонструють справжню популярність платформи, інтерес до неї рекламодавців і фінансовий потенціал сервісу, який заробляє на рекламі та почав запроваджувати платні функції. І хоча аргументи Маска були доволі серйозними, схоже, що суддя, який вів справу, не взяв до уваги ці дані, а зосередився на угоді про злиття, підписаній ще у квітні, та на тому, чи змінилося щось із моменту її підписання, що виправдовувало б скасування угоди.

Команда юристів Ілона Маска була підбадьорена нещодавньою появою інформатора – колишнього керівника департаменту безпеки Twitter Пейтера Зайтко, який розповів про багато проблем, що супроводжували сервіс мікроблогінгу. Серед них і проблеми з цифровою безпекою (відсутність оновлення програмного забезпечення, застарілі сервери, злами, доступ до даних користувачів), а найголовніше викриття – те, що кількість ботів та спам-акаунтів на платформі значно вища, аніж та, про яку говорить керівництво. І хоча Зайтко було звільнено саме через проблеми з безпекою, його одкровення стали у пригоді команді юристів Ілона Маска, за допомогою яких він волів уникнути угоди з поглинання сервісу.

Фігаро тут, Фігаро там

Поведінка Ілона Маска щодо Twitter була непослідовною та навіть у певному сенсі дивною. Він доєднався до ради директорів Twitter, потім менше ніж за тиждень полишив її і став очорнювати керівників компанії. Роздумуючи про майбутнє сервісу, Маск написав, що дуже легко зможе збільшити кількість платних підписників у Twitter. Потім він відмовився від угоди і, після того, як компанія подала до суду, просив суд перенести слухання через певні причини.

Читайте також: “Найгірший вибір в історії”. Time оголосив Людиною року-2021 Ілона Маска і це викликало різку критику

Ті, хто спостерігають за Маском давно, знають, що така непостійність у діях і рішеннях є стилем його життя. У 2018 році він пожартував про свої плани викупити всі акції Tesla та зробити компанію приватною, причому викупити цінні папери за ціною $420. У той момент акції компанії коштували менше $300. Цей твіт призвів до злету вартості акцій Tesla, а Ілон Маск сказав, що він пошуткував і ніяких акцій купувати не планує. Проте такі жарти обійшлися йому у кругленьку суму. Американський біржовий регулятор Комісія із цінних паперів (SEC) класифікувала ці дії як введення інвесторів в оману та оштрафувала самого Ілона Маска на $20 млн і на таку саму суму – компанію Tesla. Експерти підкреслювали, що Маску дуже пощастило, що його не заарештували, бо звинувачення в обмані інвесторів є дуже серйозними. Але це ще не все – для Ілона Маска створили спеціальну посаду Twitter-няньки, людини, яка стежить за тим, що бізнесмен розміщує у своєму Twitter.

Проте, як ми бачимо уже тепер, через чотири роки після цієї історії, або Twitter-нянька Ілона Маска звільнилась, або він успішно її ігнорує, – чого лише варті його скандальні ідеї щодо російсько-української війни.

Чому купівля Twitter привертає стільки уваги

Хоча популярність Twitter не порівняти з Facebook, Instagram та TikTok, саме сервіс мікроблогів є найкращою платформою для впливових діячів бізнесу та політики, а також громадських активістів, і, по суті, є платформою для стимулювання соціальних рухів і впливів на уряди. Його дизайн заохочує публічні дебати та розмови аудиторії з різними політичними поглядами – на противагу користувачам Facebook, які варяться всередині своєї онлайн-бульбашки.

Очевидно, що купівля сервісу Ілоном Маском означає його трансформацію. В якому саме напрямку – наразі сказати важко. Відомо, що протягом шести місяців, поки тривали переговори щодо угоди, Ілон декілька разів висловлювався про те, що у Twitter забагато модерації контенту, а деплатформінг Дональда Трампа був неправильним рішенням. Згадував Маск і заборону Європейським Союзом російського державного медіа RT, яку він вважає несправедливою.

Зміна Twitter може змінити саму природу цієї платформи та її роль і вплив на суспільство. А ідеї Маска відмовитися від модерації у експертів викликають жах. «Якщо ви хочете знати, як виглядатиме Twitter без модерації, подивіться на Gab, Parler або Truth Social. Масове поширення мови ненависті, процвітання фейків та маніпуляцій. Якщо Маск відмовиться від модерації, це чекатиме й Twitter», – коментує плани Маска Бріанна Ву, активістка, яка стала мішенню для жінконенависницьких погроз у Twitter від руху GamerGate.

Читайте також: У китайських соцмережах закликають запровадити санкції проти SpaceX. Чому Ілон Маск раптово перестав бути улюбленцем Пекіну

Ідеї Маска вже не сприймають співробітники компанії. The Washington Post цитує одного з них: «Звичайний співробітник Twitter отримає абсолютно некваліфікованого генерального директора, який страждає від ефекту Данінґа-Крюґера, і використовуватиме платформу, щоб зробити світ гіршим».

Примарне майбутнє Twitter

Ілон Маск ніколи не був конкретним щодо того, яким буде Twitter після оформлення угоди з поглинання. Він лише називав недоліки проєкту, підкреслюючи їх задля зниження ціни.

Проте після того, як з’явилася новина про завершення цієї тривалої угоди, Ілон Маск написав у Twitter, що планує на його основі створити новий супер-додаток, «додаток для всього» – «the everything app». Традиційно, інших пояснень, що саме бізнесмен мав на увазі, немає, тож багато експертів припустили, що він має намір розробити аналог китайських супер-додатків – super-app, інструментів дійсно для всього – він електронної комерції до спілкування та фінансових операцій. Найвідомішим супер-додатком є WeChat, розробка китайського техногіганта Tencent.

Стане Twitter глобальним супер-додатком чи немодерованою платформою, на якій висловлюватися може будь-хто без будь-яких наслідків, – сказати сьогодні складно. Очевидно, що Twitter чекають зміни – на гірше чи на краще. Проте Twitter навряд чи буде таким, яким його створив Джек Дорсі у 2006 році. Та й видається, що сам Ілон Маск не уявляє проблем, які супроводжують роботу соціальних платформ. І кількість ботів та спам-акаунтів – далеко не найбільша з них.

Позначки: