Цифрова підтримка
Відеохостинг YouTube продовжує вести власну політику на російському ринку і робить це практично без будь-яких покарань. Нова жертва справедливої політики YouTube – проект RT Balkan, балканський підрозділ пропагандистської телевізійної мережі RT. Канал, як і багато інших пропутінських, було заблоковано. Він проіснував менше місяця від моменту запуску до початку блокування.
Цифрова підтримка може виглядати по-різному. До прикладу, у новому пакеті санкцій ЄС запровадила блокування експорту в Росію ноутбуків та камер. Ці пристрої підпадають під пункт санкційних вимог про заборону поставок товарів, «що можуть сприяти вдосконаленню технологічного сектору оборони та безпеки».
Сподіваємося, що це обмеження вплине на усі галузі російської економіки, до прикладу, як вплинули проблеми з поставками матричних принтерів, через які російське міністерство закордонних справ зіткнулось зі складнощами друку паспортів. Закордонні принтери в країну не поставляються, власних немає, друкувати документи немає на чому.
Неочевидні санкційні виверти
Наприкінці грудня у Росії та Білорусі перестали працювати роутери компанії Cisco. Причина – все ті ж санкції. Компанія-виробник відключає свої пристрої від хмарних сховищ та оновлень програмного забезпечення. Про це фірма написала у листі до клієнтів. Блокування відбуватиметься за геолокацією, а це означає, що роутери перетворяться в некорисні коробочки на території Росії та Білорусі.
Читайте також: Навіщо стежити за змінами у російському військовому командуванні
Максут Шадаєв, голова російської Мінцифри розповів про ще одні складнощі від санкцій. Через те, що тайванські виробники відмовляються поставляти чіпи, в країні зменшилось виробництво техніки. Мова йде про російські процесори «Ельбрус» та «Байкал», які уже були замовлені на Тайвані, бо саме там вони виробляються. Виникає запитання, чому ж вони називаються російськими, але менше з тим, iPhone теж збирають не у США. Коментуючи ситуацію, Шадаєв нагадав, що інтелектуальні права на ці чіпи є російськими, це російські розробки, проте виробляють їх у інших країнах світу. Поки Тайвань призупинив поставки, в Росії значно менше, ніж планувалось, випустили і комп’ютерів, й іншої техніки, яка потребує процесорів. Шадаєв сказав, що доля комп’ютерів та серверів з російськими процесорами на ринку поки не перевищує 3%.
Цифрова блокада
Не втомлюємося повторювати, що Росію ніхто краще самої Росії не заблокує у цифровому просторі. Власні експерти вищої школи економіки дійшли висновку, що Росію вже покинули 38 засновників «стартапів-єдинорогів». Таку назву отримують проекти, які до виходу на публічний ринок отримали оцінку понад мільярд доларів.
У новому законопроекті депутатів від правлячої «Єдіної Росії» пропонують заборонити віддалену роботу росіянам, які виїхали за кордон. Мова йде про заборону працювати віддалено деяким спеціальностям. Наразі точно не відомо, про які точно галузі йдеться, лише в коментарі до законопроекту згадувалась банківська справа, а заборона пояснювалась необхідністю обмеження доступу до корпоративних секретів та персональних даних. Дуже оперативно російське мінцифри виступило проти таких обмежень для ІТ-фахівців, пояснивши, що це може негативно вплинути на розвиток цифрових платформ та ІТ-сектора Росії загалом. Хоча буквально кілька днів тому глава російського Мінцифри Максут Шадаев заявив, що з лютого з Росії виїхало 100 тисяч ІТ-фахівців, тобто біля 10%. За його словами, біля 80% з них продовжують працювати на російські організації.
Читайте також: Україною цікавляться в мережі, а Росія намагається вказувати медіа за кордоном. Події технофронту
Потім з’явилась додаткова інформація про те, що заборона на віддалену працю торкнеться фахівців сфери інформаційної безпеки. У Росії й так проблеми з інформаційною безпекою, особливо, якщо згадати, як у світі масово блокують продукти «Лабораторії Касперського». Можливо, це спроба повернути цих фахівців у Росію. Такий сценарій не виключений, адже останніми тижнями стала з’являтися інформація про те, що ІТ-фахівцям, які працювали у низці російських банків, відмовляють в отриманні німецької візи, навіть якщо вони їдуть на роботу. Уже відомо, що серед постраждалих виявились колишні працівники банків «Сбербанк», «Альфа банк», ВТБ – установ, які зачепили санкції.