Відповідне прохання правозахисникам направила група з 45 чоловік, у тому числі письменників, акторів, режисерів, учених і журналістів направлено в Лондон в штаб-квартиру Amnesty International через московське представництво цієї правозахисної організації.
Про це повідомив глава «Фонду захисту гласності» Олексій Симонов. Він розраховує, що «звернення вже з’явилося на столі у керівництва Amnesty International».
У Amnesty International заявили, що відносяться до думки російських діячів культури «з розумінням». «Amnesty International уважно стежить за процесом у справі Ходорковського і Лебедєва. Ми у своїх численних заявах говорили про те, що в процесі багато порушень», – сказав журналістам глава московського офісу організації Сергій Нікітін.
«Ми вважаємо, що порушення, які були засвідчені нами під час другого процесу (у справі ЮКОСа), є основою для того, щоб рішення суду було скасоване», – повідомив Нікітін.
За його словами, Amnesty International заявляла, що під час першого процесу у справі ЮКОСа був «політичний контекст». При цьому Ходорковському і Лебедєву ставилося в провину порушення законодавства, пов'язане з податками.
У 2005 році Amnesty International відмовилася визнати Ходорковського в'язнем совісті на підставі того, що організація не мала в розпорядженні переконливих свідчень переслідування за політичними мотивами, проте визнала наявність значного «політичного контексту» в його справі.
«У нас немає фахівців податкового профілю, ми не могли однозначно заявити, що все ті звинувачення висмоктані з пальця», – пояснив Нікітін рішення Amnesty International не визнати Ходорковского і Лебедева в'язнями совісті раніше.
Нагадаємо, у грудні колишні співвласники компанії «ЮКОС» Михайло Ходорковський і Платон Лебедєв, засуджені Хамовницьким судом Москви на шість років ув’язнення.
Як повідомлялося, колишніх співвласників «ЮКОСу» визнали винними в розкраданні нафти і легалізації незаконних доходів. За рішенням суду, вони перебуватимуть за ґратами до 2017 року.