Два важливі чинники, що набирають обертів із 2014 року, можуть дозволити Росії маскувати свою агресію як «оборонні» й «гуманітарні» дії. Про це на сторінках Тижня пише Марк Войджер, гостьовий науковий співробітник Центру дипломатії і глобальної взаємодії Пенна Байдена, Вашингтон, США.
По-перше, за його словами, нинішній брак водопостачання в Криму з української території, що Кремль може використати, заявивши, наче за літо назріла гуманітарна катастрофа, внаслідок якої необхідні «виправи» з Криму для захоплення Каховського водосховища та інших об’єктів водопостачання.
По-друге, продовжує Войджер, на «фронті» правової війни процес паспортизації російськомовного населення Донбасу триває в тривожних масштабах, за деякими даними, кількість власників російських паспортів уже сягає мільйона. Будь-які бойові дії на тій території Росія вже може називати виправданою воєнною операцією для захисту істотної кількості «російських громадян» за кордоном. Використання правової війни для воєнних операцій буде не менш активним, ніж використання Кремлем стратегічної правової війни. Імовірно, правовійна ґрунтуватиметься на нещодавніх вимогах Мінської групи про те, щоб Україна запровадила зміни в Конституції й визнала окуповані Росією території Донбасу — так звані ДНР та ЛНР — як легітимні утворення, з якими Україна повинна вести переговори безпосередньо. Після того як Україна відмовилася від цього та інших вимог Росії, прописаних у протоколі нормандської зустрічі в грудні 2019 року (розмінування, дефортифікація, відкриття нових контрольно-пропускних пунктів на кордоні), росіяни можуть вільно стверджувати, що українська влада порушує свої юридично обов’язкові обіцянки, а тоді влаштувати низку провокацій в окупованому Донбасі, щоб мати привід для відкритих бойових дій.
«До того ж у сфері інформаційної війни президент Владімір Путін особисто поширює квазіісторичні наративи про роль Росії в Другій світовій війні, скаржачись на гадану «втрату російських земель», надто територій, які відійшли Україні. Опублікувавши статтю в провідному американському виданні The National Interest, Путін не тільки вкотре намагається перекрутити історію: публікацію слід розглядати як суттєвий зв’язок між інформаційною та правовою війною. Ідеться про комплексні гібридні заходи, спрямовані на підготовку інформаційного та правового «операційного середовища» на міжнародному рівні для потенційних воєнних дій Росії. Це робиться на той випадок, якщо Кремль вирішить, що інших варіантів змусити Україну піти на російські умови не лишилося», — пише експерт.
Войджер наголошує, що два останні кроки російського військового командування доводять, що ці сценарії реальні й можуть бути реалізовані з достатньою присутністю ЗС РФ як біля України, так і в напрямку балтійських республік і Польщі.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»