Суд відмовився надати ГПУ дозвіл на заочне розслідування проти Андрія Клюєва

28 Січня 2017, 17:32

Печерський районний суд м.Києва відмовився задовольнити клопотання старшого слідчого Генеральної прокуратури України про надання дозволу на здійснення спеціального (заочного) досудового розслідування у кримінальному провадженні за підозрою колишнього секретаря Ради національної безпеки і оборони України Андрія Клюєва.

Відповідно до рішення суду в Єдиному держреєстрі судових рішень в суботу, старший слідчий в особливо важливих справах Генпрокуратури Лодочніков Д. направив до суду клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні від 07.10.2014 за підозрою колишнього секретаря РНБО в скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ст. 340 (організація незаконного перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій), ч.3 ст. 27, ч.2 ст. 365 (організація перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу) Кримінального кодексу України.

У мотивувальній частині ухвали суду вказується, що, на думку сторони звинувачення, підозрюваний переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Сторона звинувачення стверджує, що Андрій Клюєв підозрюється в незаконних діях на посаді секретаря РНБО, які виявлялися у виконанні протиправної вказівки колишнього президента України Віктора Януковича з організації в період з 22 по 29 листопада 2013 року незаконного розгону учасників акції протесту, які перебували на Майдані Незалежності в м.Києві, з залученням заступника секретаря РНБО Володимира Сівковича, голови Київської міської державної адміністрації Олександра Попова та начальника ГУМВС України в м.Києві Валерія Коряка.

Клюєв був оголошений в розшук 28 лютого 2014 року, а 3 березня Служба безпеки України порушила щодо нього оперативно-розшукову справу № 5, в рамках якого встановлено його місцезнаходження на території Російської Федерації.

У травні 2015 року в Укрбюро Інтерполу були направлені матеріали щодо екс-секретаря РНБО для відповідного розгляду, проте офіс з юридичних питань Генерального секретаріату Інтерполу відмовив у публікації червоних і розшукових повідомлень, прийшовши до висновку, що справа за підозрою зазначених осіб має переважно політичний характер .

Печерський районний суд м.Києва надав 1 червня 2016 року дозвіл на затримання Андрія Клюєва з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою. А 4 серпня заступник генерального прокурора України продовжив термін досудового розслідування у кримінальному провадженні до дев'яти місяців, а саме до 10 листопада 2016 року.

Однак, на думку суду, стороною обвинувачення не були надані докази про перебування Клюєва в міжнародному розшуку за станом на січень 2017 року, і в розшук колишнього секретаря РНБО в кримінальному провадженні від 17.10.2014 не оголошували.

Крім того, як зазначається, згідно з інформацією, яку надавала суду Державна прикордонна служба України, Клюєв в період з 11 січня 2014 по 21 березня 2016 територію України не залишав.

"Таким чином до матеріалів клопотання не долучені отримані з процесуальних джерел доказів щодо наявних фактичних даних про перебування (колишнього секретаря РНБО – Ред) За межами України", – сказано в ухвалі суду.

Також, на думку суду, в матеріалах сторони звинувачення немає підтвердження обставини про вручення Клюєву повідомлення про підозру і про те, що він переховується від органів слідства в тому числі понад шість місяців.

З огляду на викладене, 25 січня 2017 року суддя постановив повернути старшому слідчому Генпрокуратури клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні від 07.10.2014 за підозрою колишнього секретаря РНБО як таке, що не відповідає нормам Кримінального процесуального кодексу України.

Як повідомлялося, 7 липня 2016 року прес-служба Генпрокуратури України повідомила, що слідчі Департаменту спецрозслідування Генпрокуратури спільно зі співробітниками управління внутрішньої безпеки ГУ Нацполіціі в м.Києві в ході розслідування кримінального провадження за фактами розгону студентського мітингу в 2013 року на столичному Майдані Незалежності провели обшуки у Андрія Клюєва.

Зокрема, слідчі встановили додаткові адреси зберігання документів і майна Клюєва, де проведені обшуки. "За результатами цих обшуків вилучено значну кількість цінних і антикварних речей і предметів (картини, ікони, статуї з дорогоцінних металів і т.д.), що мають історичну та культурну цінність і документи", – йдеться в повідомленні.