Україна має унікальні запаси орних сільськогосподарських земель із неймовірним потенціалом. Тож реформа повинна стимулювати розвиток стійкого й ефективного фермерства, щоб нинішнє і наступні покоління українських фермерів могли заробляти на життя на землі. Таку думку в інтерв’ю Тижню висловив представник Міжнародного валютного фонду (МВФ) в Україні Йоста Люнґман.
«Уряд і президент оголосили, що планують запровадити ринок землі. На думку МВФ, це хороша ідея, від якої Україна виграє. Але її треба правильно реалізувати. Ринок землі має бути прозорим і відкритим. Ті, хто хоче продати землю, повинні бути впевнені в тому, що отримають якомога вищу ціну за свою ділянку, а ті, хто купує, у тому, що зміна власності буде юридично безпечною й права власності будуть захищені», – сказав він.
Люнґман зауважив, що у будь-якому секторі економіки важлива конкуренція. Це стосується й сільського господарства. Тож коли ринок землі запрацює, важливо, щоб це не призвело до зосередження її в руках невеликої групи власників. Запропонована модель ринку передбачає обмеження на концентрацію землі в руках однієї фізичної чи юридичної особи, тобто уряд намагається створити відповідні запобіжники.
«Ще один аспект: малі фермери також повинні мати змогу брати участь у ринку. Але зазвичай у них бракує кредитної історії. Тож необхідні механізми фінансування, які допоможуть їм купити землю. І це також частина земельної реформи», – пояснив він.
Представник МВФ також додав, що запропонована урядом земельна реформа передбачає заходи, що допоможуть мінімізувати ризик рейдерства.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»