У середу, 11 грудня, США ввели санкції проти іранських компаній за нібито допомогу Тегерану розробити балістичні ракети всупереч санкціям ООН. Про це передає Financial Times.
Державний секретар США Майк Помпео оголосив про санкції проти іранського морського флоту (IRISL) та його дочірньої компанії E-Sail Shipping, заснованої в Китаї. Також санкції спрямовані проти авіакомпанії Mahan Air. Як зазначається, цей крок спрямований на те, щоб «попередити увесь світ, що хто здійснює незаконні операції з цими компаніями, ризикує зазнати санкцій для себе».
Американські чиновники сподіваються, що заходи посилять тиск на інші країни для припинення угод з Іраном. Санкції проти суб'єктів, які вже підпадають під інші каральні дії США, вводяться згідно з виконавчим розпорядженням, спрямованим на зупинку розвитку та розповсюдження зброї масового знищення (ЗМЗ).
Як повідомив очільник управління міжнародної безпеки Крістофер Форд, санкції матимуть «дуже суттєвий» вплив через глобальну занепокоєність щодо Ірану та ЗМЗ.
Нагадаємо, відносини між Тегераном і Вашингтоном загострилися з травня 2018 року. Тоді США в односторонньому порядку оголосили про вихід з Спільного всеосяжного плану дій щодо іранської ядерної програми (СВПД). Угода мала гарантувати виключно мирний характер іранської ядерної програми в обмін на зняття з Тегерана всіх санкцій. США відновили жорсткі санкції проти Ірану, зокрема повне ембарго на експорт іранської нафти. У відповідь Тегеран почав відмовлятися від зобов’язань.
Іранський президент Хасан Рухані навідріз відмовився від переговорів з Вашингтоном, поки США не скасують санкцій. Президент США Дональд Трамп також заявив, що Іран стоїть за нападами на нафтові заводи в Саудівській Аравії. 18 вересня Трамп дав вказівку Міністерству фінансів країни значно посилити санкції проти Ірану. 20 вересня США наклали санкції на Центральний банк Ірану.
24 вересня під час Генасамблеї ООН Трамп заявив про посилення санкцій проти Ірану, якщо він продовжить провокації на Близькому Сході.
Іран заявив, що готовий зупинити свої прагнення до ядерної зброї та прийняти зміни ядерної угоди 2015 року, якщо США повернуться до зазначеного договору та скасують санкції.
27 вересня Рухані заявив, що на Генасамблеї ООН у Нью-Йорку представники США запропонували зняти всі санкції проти Ірану в обмін на переговори, але Тегеран відмовився.