Дешевий долар наробив ґвалту по всій країні. Якщо нинішня ситуація на валютному ринку збережеться, для економіки України настануть важкі часи. Про це пише економічний експерт Тижня Любомир Шавалюк.
«Про причини зміцнення гривні не чув тільки лінивий. Мабуть, більшість українців знають, що ревальвація нацвалюти відбулася здебільшого завдяки високому торішньому врожаю та значному припливу іноземних «гарячих» грошей в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). А от про наслідки говорять мало. А вони масштабні й переважно нездорові. Звісно, людям подобається, що купівельна спроможність їхніх доходів у гривні зростає, якщо вимірювати в імпортних товарах. Але така ситуація не рівноважна, тому не може бути сприятливою для економіки в тривалій перспективі. Для цього є три головні причини», — пояснює він.
За словами Швалюка, першою з них є те, що дешевий долар значно погіршив зовнішньоекономічні баланси. Різниця між надходженнями від експорту та витратами валюти на імпорт різко зросла. За даними НБУ, у червні дефіцит зовнішньої торгівлі товарами перевищив $1,3 млрд, що на 55% більше, ніж рік тому. Тим часом дефіцит рахунку поточних операцій становив $432 млн, що в 3,5 раза вище, ніж торік у червні.
«Другий побічний наслідок дешевого долара — зменшення прибутків українських товаровиробників. Торік експорт товарів і послуг з України становив понад 45% ВВП, тобто експортери займають майже половину української економіки. І тепер їм зовсім несолодко, бо дорога гривня зменшує їхні доходи. На сьогодні долар практично на 8% дешевший, ніж у середньому торік. Якщо порівнювати з курсом, закладеним у бюджет-2019, різниця ще більша. Це означає, що експортери недоотримали близько десятої частини своїх доходів. Тим часом витрати зростають», — пише експерт.
І, продовжує він, третій ефект — недоїмка бюджету. Президент Володимир Зеленський влаштовує прочуханки митникам, ініціює звільнення начальників регіональних митниць, але суть від того не змінюється: низькі бюджетні надходження від митниці значною мірою зумовлені падінням курсу долара та прив’язаної до нього митної вартості товарів. Саме тому митниця загалом не виконала плану надходжень за жоден із семи місяців 2019 року, за які є статистика. Тож за січень — липень держава недорахувалася 19,2 млрд грн.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»