Міністерство закордонних справ України повідомило, що російське відомство 11 березня підтвердило отримання ноти про непродовження дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною та РФ, яку було направлено Москві ще 21 вересня 2018 року. Про це у вівторок, 12 березня, повідомив глава МЗС Павло Клімкін.
"Як бачите, з відповіддю вони не забарились: через майже 6 місяців і на 12 сторінок. І всі 12 сторінок про те, що це начебто лише сама Україна систематично порушувала Договір. Наприклад, Угода про Асоціацію з ЄС – це, на їх переконання, теж грубе порушення. Як і все, що ми робимо, аби бути більш демократичними, європейськими і, врешті-решт, по-справжньому незалежними. Значить, все робимо правильно", – наголосив він.
Своєю чергою, заступника глави МЗС Олена Зеркаль відзначила, що більшість цих "звинувачень" з боку РФ неодноразово обговорювалися в усіх можливих форматах.
"Єдиний юридичний факт, який міститься в ноті МЗС РФ – підтвердження того, що Великий договір втрачає свою чинність з 1 квітня 2019 року. За канонами міжнародного права Росія не могла зробити інакше. Емоційна "газова атака" МЗС РФ у вигляді маніпуляцій та пропаганди, оприлюднених з цього приводу, лише підтверджують наскільки РФ не готова вести себе цивілізовано і добросовісно", – наголосила вона.
За її словами, Україна в своїх нотах наполегливо пропонує вирішити усі спори в судових органах, однак Росія постійно цього уникає.
"Чим детальніше ми їх проговорювали, тим чіткіше ставала відповідь, що претензії РФ безпідставні та мають на меті приховати власні варварські порушення міжнародного права. І ще один важливий для нас з вами аспект. Україна у своїх нотах щодо Великого договору наполегливо пропонує вирішити усі спори в судових органах, зокрема Міжнародному Суді ООН. Росія постійно цього уникає. І тепер позиція РФ вже зовсім незавуальована. Жодних судів, лише політичні консультації. Інструменти російської політики і дипломатії лишаються незмінними – "договорняки" замість договорів", – заявила Зеркаль.
Крім того, вона висловила сподівання, що 1 квітня "стане точкою неповернення і відносини, що базуються на "договорняках" ніколи не повернуться в українське політичне життя".
"Щоб відновити справедливість нам треба бути особливо зваженими, акуратними і використовувати наявні правові механізми, якими б складними вони не були та скільки часу це не вимагало", – резюмувала заступник глави МЗС.
Як повідомлялося, 12 березня Міністерство закордонних справ РФ повідомило, що направило ноту українському зовнішньополітичному відомству через припиняє дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною та Росією, який 1 квітня 2019 року припиняє дію. Російська сторона звинуватила Україну в порушенні договору.
Нагадаємо, 19 вересня в Україні набув чинності указ Порошенка про рішення РНБО про непродовження договору про дружбу з РФ.
21 вересня Міністерство закордонних справ України направило Росії ноту про припинення дії Договору про дружбу і співробітництво.
Згодом президент Петро Порошенко повідомив, що доручив поширити ноту про припинення дії Договору про дружбу і співробітництво між Україною та РФ як офіційний документ Генасамблеї ООН.
6 грудня голова Верховної Ради України Андрій Парубій підписав законопроект про припинення дії договору про дружбу, партнерство і співпрацю з Росією.
10 грудня президент України Петро Порошенко підписав закон про припинення дії Договору про дружбу з Росією.
12 грудня в Україні набув чинності закон щодо припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ.