Моніторингова місія ООН з прав людини задокументувала факти вбивства під час подій біля Іловайська у 2014 році цивільних осіб, українських військовослужбовців і випадки застосування тортур. Про це повідомляє "Інтерфакс-Україна".
"Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні задокументувала вбивство чотирьох цивільних осіб в Іловайську, два з цих убивств скоїли українські батальйони, коли жертви перебували під вартою. Двох людей убили вдома, але не можна однозначно сказати, хто", – зауважила глава Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Фіона Фрейзер.
За її словами, п'ятий цивільний загинув від обстрілу, перебуваючи під вартою українських батальйонів.
Крім того, в ООН задокументували випадки 13 осіб, які зазнавали тортур і жорстокого поводження з боку українських батальйонів в Іловайську та навколишніх селах.
Так, Фрейзер відзначила, що застосування тортур було пов'язане з тим, що "жертв підозрювали в тому, що вони були або членами збройних груп, або були з ними пов'язані якось інакше".
Водночас вона підкреслила, що місія також задокументувала "випадки вбивств і тортур українських військовослужбовців добровольців hors de combat".
"Сотні українських військовослужбовців були вбиті й поранені. Більшість військовослужбовців, з якими провів інтерв'ю офіс ООН з прав людини, стверджували, що на них напали й захопили солдати РФ. Ми отримали інформацію про вбивство трьох українських військовослужбовців після того, як вони здалися 29 серпня", – наголосила Фрейзер, заявивши, що також задокументовано випадок зникнення військового лікаря, який, імовірно, загинув.
Також щонайменше четверо поранених українських військовослужбовців загинули через відсутність адекватної медичної допомоги.
У свою чергу, Фрейзер розповіла, що 31 серпня і 1 вересня близько 300 захоплених у полон українських військовослужбовців і добровольців доставили в три місця тримання, де "умови утримання під вартою були нелюдськими й такими, що принижують людську гідність".
"Під час допитів військовослужбовців і добровольців катували з метою отримання інформації … або для того, щоб змусити долучитися до озброєних груп", – зазначила вона.
Як повідомлялося, 14 серпня 2017 року Генеральна прокуратура України оприлюднила результати розслідування Іловайської трагедії.
Так, згідно висновків експертів та комплексу інших здобутих доказів, єдиним фактором, який знаходиться у безпосередньому причинно-наслідковому зв’язку з Іловайською трагедією, є військова агресія Збройних Сил Російської Федерації у вигляді прямого вторгнення на територію України та подальше вчинення військовими країни-агресора воєнних злочинів.
Нагадаємо, наприкінці серпня 2014 року після запеклих боїв бійці сил АТО потрапила в оточення під Іловайськом Донецької області. Російські військові обстріляли коридор, по якому за домовленістю повинні були виходити українські бійці. За офіційними даними, загинули 366 українських військових, отримали поранення 249, 128 потрапили в полон і 158 зниклих безвісти. За інформацією військової прокуратури, загальна кількість бойовиків і військ РФ під час боїв під Іловайськом перевищувала 16 тис. осіб.