Польща відповіла Європейській комісії на її звинувачення щодо положень польського закону про Верховний суд. Про це йдеться в офіційній заяві на сайті МЗС Польщі.
"Республіка Польща комплексно підійшла до сумнівів Єврокомісії щодо погодження закону про Верховний суд із законодавством Європейського Союзу, вказуючи на їхню необґрунтованість", – йдеться у повідомленні.
Зокрема, у польському дипвідомстві підкреслили, що відповідно до угод ЄС, організація правосуддя є винятковою компетенцією держав-членів.
Наголошується, що визначення пенсійного віку суддів Верховного суду не може сприйматися як порушення європейських правових норм.
Крім того, у польському МЗС додали, що "зниження пенсійного віку суддів Верховного суду не обмежує можливості прийняття незалежних рішень і не впливає на правове становище окремих осіб та їхнє право на справедливий суд".
Нагадаємо, 25 липня Сенат Польщі ухвалив поправку до закону про Верховний суд, яка передбачає, що голову суду зможуть обирати 2/3 суддів Верховного суду.
Як повідомлялося, 17 квітня польський Сейм та Сенат прийняли зміни до трьох законів про про Верховний суд, суди загальної юрисдикції та Національну раду судочинства.
Також 3 липня голова Верховного суду Польщі Малгожата Герсдорф пішла у відставкучерез набуття чинності оновленого закону про Верховний суд. Так, згідно з новим законодавством, судді повинні будуть піти у відставку після досягнення пенсійного віку у 65 років. Зазначається, що наразі у польському Верховному суді налічується 73 судді, з яких 27 мають 65 років. Декларації про бажання залишитися на посаді подали 16 суддів. Зокрема, у штаті судів залишаться тільки ті, хто надасть медичну довідку про стан здоров'я і отримає згоду польського президента.
2 липня ЄС розпочав санкційну процедуру проти Польщі через польський суперечливий закон про Верховний суд. Своєю чергою, у Польщі відреагували на рішення Єврокомісії розпочати санкційну процедуру Зокрема, міністр закордонних справ Яцек Чапутовіч заявив, що Польща доводитиме свою правоту у суді. У свою чергу, віце-міністр закордонних справ і міністр з європейських справ Конрад Шиманський заявив, що Польща в 30-денний термін відповість на поставлені перед нею питання з боку Єврокомісії.
Додамо, 1 березня депутати Європейського парламенту схвалили резолюцію, підтримавши рішення Європейської комісії розпочати процедуру санкцій проти Польщі через порушення верховенства права.
8 березня прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький під час зустрічі у Брюсселі з головою Європейської комісії Жаном-Клодом Юнкером і його заступником Франсом Тіммермансом представив так звану "Білу книгу", яка стосується верховенства права. Зазначається, що книга нараховує сто сторінок, де перераховуються причини запровадження нової реформи судової системи. Моравєцький під час зустрічі також заявив, що надмірний тиск Європейського Союзу на Польщу через рефому правосуддя може призвести до непередбачуваних наслідків. За його словами, такий тиск посилить в країні підтримку популістів, які мають антиєвропейські погляди.