Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс готовий реагувати практично через застосуванням нервово-паралітичної речовини на території Великої Британії. Про це він повідомив під час презентації річного звіту Північноатлантичного альянсу за 2017 рік.
"Речовина, яку використали для отруєння в Британії, є однією з найтоксичніших серед всіх розроблених. Це перше застосування нервово-паралітичної речовини на території НАТО з часу його заснування. Це неприйнятно і не має місця в цивілізованому світі", – наголосив він.
Водночас Столтенберг закликав Росію надати пояснення щодо замаху на екс-шпигуна Сєргєя Скріпаля та його дочку, з використанням нервово-паралітичної речовини.
"Напад у Солсбері відбувся на тлі того образу, який ми бачили протягом багатьох років", – сказав він, згадавши, зокрема, агресію Росії в Україні, її військову присутність у Грузії й Молдові.
Столтенберг повідомив, що з боку Лондона наразі не було запиту щодо застосування 5-ої статті Північноатлантичного договору про визнання атаки на одну державу-союзницю нападом проти всіх 29 держав НАТО. Однак 15 березня з цього приводу буде зібрано Північноатлантичну раду, а 19 березня на консультації до НАТО приїде міністр закордонних справ Британії Борис Джонсон.
"НАТО не хоче нової Холодної війни, але не має бути жодного сумніву в тому, що Альянс захистить кожну свою країну-члена від будь-якої загрози", – заявив генсек Альянсу.
Крім того, він запевнив, що НАТО надасть Британії як політичну підтримку, допомогу практичну, якщо Лондон цього потребуватиме, а також продовжуватиме зміцнювати свої потужності, включно із протидією загрозі використання біологічної або хімічної зброї.
Раніше Міністр оборони Великої Британії Гевін Вільямсон, відповідаючи на питання про можливі обмежувальні заходи щодо Росії, заявив, що Москві варто "відійти і заткнутися".
Відтак, у Великій Британії експерт з питань хімічної зброї Хеміш де Бреттон-Гордон заявив, що нервово-паралітична речовина "Новачок" була виготовлена у російському місті Шихани (Саратівська область), де знаходиться військовий науково-дослідницький центр РФ.
Велика Британія вирішила заблокувати російський проект заяви Ради безпеки Організації Об'єднаних Націй для преси щодо отруєння колишнього шпигуна Сєргєя Скріпаля та його доньки.
У свою чергу, у Білому домі заявили про солідарність з Великою Британією щодо відповідальності Росії за використання нервово-паралітичної речовини проти колишнього шпигуна Сєргєя Скріпаля та його доньки.
Водночас прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей заявила, що країна шукає інші країни для постачання газу в рамках обмежувальних заходів проти Росії через отруєння нервово-паралітичною речовиною колишнього шпигуна Сєргєя Скріпаля та його доньки у Солсбері.
14 березня прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей заявила, що Лондон призупиняє усі контакти з Росією через можливу причетність Москви до отруєння.
Нагадаємо, 5 березня у Великій Британії, у графстві Вілтшир, 66-річний громадянин Росії Сєргєй Скріпаль потрапив з важким отруєнням до лікарні. Разом з ним була його донька. Відомо, що Скріпаль є колишнім російськими шпигуном, який був засуджений в Росії за шпигунство на користь Британії. Голова міжнародного комітету палати громад Том Тугендхат заявив, що отруєння колишнього російського шпигуна Сєргєя Скріпаля містить всі ознаки причетності Росії.
Зокрема раніше британське видання The Guardian повідомило, що слідство з розслідування інциденту з російським агентом Скріпалем і його дочкою в Солсбері вважає, що для їхнього отруєння був використаний нервово-паралітичний газ. Крім того, стало відомо, що Федеральна служба безпеки РФ раніше використовувала речовину, якою був отруєний колишній російський шпигун Сєргєй Скріпаль. Спецслужба Росії використала сильнодіючий синтетичний наркотик фентаніл, дія якого значно сильніше за дію героїну, під час штурму захопленого терористами театрального центру в Москві на Дубровці в 2002 році.
Згодом стало відомо, що прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей, виступаючи перед депутатами Палати громад, повідомила про високу вірогідність причетності Росії до замаху на колишнього розвідника Сєргєя Скріпаля та його дочку. За її словами, Скріпаль та його донька були отруєні нервово-паралітичною речовиною "Новичок" військового типу, яку розробляла Росія. Зокрема, в уряду Британії дві версії – або це пряма дія РФ, або російський уряд дозволив хімічній зброї потрапити у руки інших людей. На заяви Лондону щодо причетності Росії до отруєння екс-розвідника відреагував увесь Захід та Сполучені Штати.
Уночі 14 березня сплив термін ультиматуму, який висунула прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей Росії у зв'язку з отруєнням нервово-паралітичним газом екс-полковника ГРУ Сєргєя Скріпаля та його доньки. Згодом 29 союзників НАТО ухвалили заяву, в якій запропонували підтримку Британії після нападу в Солсбері, а також закликали РФ дати роз'яснення у справі отруєння колишнього російського шпигуна.