Дослідження показало, яку роль виконувала Росія у президентських виборах у Чехії

2 Лютого 2018, 15:51

Неурядова організація The European Values 29 січня опублікувала звіт, у якому навела докази щодо ролі впливу та дезінформації з боку Росії під час президентських виборів в Чехії.

 

Зазначається, що перемога на президентських виборах Мілоша Земана пов’язана насамперед з навмисною дезінформацією суспільства та фінансуванням Росіією перевиборчої кампанії, спрямованої проти опонентів.

 

«Мілош Земан відбув свій попередній строк як лояльний союзник Російської Федерації. Із його постійними заявами та державними візитами до Москви, він пішов проти політики попереднього уряду та намагався вивести країну на Схід. Він заперечував присутність російських військових у сепаратистських регіонах України та назвав незаконну анексію Криму "доконаним фактом". Від цього він отримав широку публікацію від російських державних ЗМІ, які використовують його як інструмент легітимації режиму Володимира Путіна», – зауважили аналітики у звіті.

 

Зокрема, у другому турі Земан виступив проти Їржі Драгоша, вченого, який має явні проєвропейські погляди.

 

За даними більшості опитувань, одним із факторів втрати у другому турі голосів Драгоша, була дуже масштабна дезінформаційна кампанія. Вона відображала Драгоша як колишнього співробітника з StB (чеська таємна поліція в епоху комунізму), прихильника необмеженої імміграції та навіть педофіла. Ці фальшиві повідомлення з'являлися на інформаційних вузлах, в соціальних мережах, і навіть у флаєрах поштових скриньок.

 

Водночас, чеська дезінформаційна спільнота наполегливо працювала над популяризацією Земана, представляючи його єдиним захисником чеського народу та чеського суверенітету. У порівнянні з його супротивником, Мілош Земан згадується нейтрально або позитивно. Роль такої дезінформації, яка зіграла під час виборів, могла мати вирішальне значення, враховуючи те, що дезінформаційні відділення були для громадськості досить важливим джерелом "інформації" на виборах. Це добре проілюстровано великим дослідженням даних, згідно з яким випуск журналу дезінформації Novarepublika.cz посідає восьме місце з точки зору кількості опублікованого контенту на виборах.

 

У свою чергу, дослідження показало, що серед різних звинувачень хибний зв'язок між Їржі Драгошом та імміграцією був, мабуть, найбільш вирішальним. Дезінформація виникла через те, що останніми роками у країні панували спалахи проти імміграції, які загрожували можливим напливом мусульманських екстремістів. Не дивно, що імміграція була найбільш емоційною темою, досягаючи крайніх позицій, таких як «голосуючи  за Драгоша, ви голосуєте за геноцид чеської нації».

 

Більше того, громадське об'єднання «Друзі Мілоша Земана» та його радника Мартіна Неєдли почали кампанію через рекламу та рекламні щити, що містять повідомлення "Зупинити іммігрантів та Драгоша. Ця країна належить нам! Проголосуйте за Земана!".

 

Крім того, було оприлюднено три основні помилкові твердження щодо позиції Драгоша: він заблокує референдум " “Czexit" оскільки вважає, що чехи не можуть вирішити свою геополітичну долю; дезінформаційні відділення стверджують, що він негайно прийме євро; він отримав значну суму грошей з-за кордону (особливо з Німеччини), зробивши з себе маріонетку іноземних інтересів.

 

За даними звіту, також Драгоша асоціювали  з "Римським клубом" і "масонами", які пов'язані з теоріями міжнародної змови та планами "нового світового порядку". Ще намагалися підірвати моральну цілісність Драгоша. Його наукова робота та академічні досягнення були поставлені під сумнів, такі як фальшиві звинувачення в крадіжці винаходів його академічних колег по патенту.

 

 

The European Values  стверджує, що найбільш тривожним аспектом виборів є прямий зв'язок між Земаном і Росією, що проявлялися за допомогою економічного радника Земана Мартіна Неєдли.

 

«Неєдли працює в Празькому Граді, й навіть їздив з президентом до Москви, де брав участь у засіданні двох керівників замість чеського посла. Він багато років працював у Росії, але відмовлявся обговорювати свою діяльність за кордоном. Він також працював керівником чеського філіалу російської енергетичної компанії "Лукойл". Вже як економічному раднику президента, йому було пред'явлено обвинувачення в продажі нафти зі стратегічних резервів, але Лукойл виплатив штраф у розмірі 32,6 млн крон. Це дозволило йому залишитися на стороні Земана і продовжувати впливати, надаючи можливість російським компаніям укладати  стратегічні ділові угоди в Чехії, особливо в енергетичному секторі», – повідомляється у звіті.

 

Додається, що Земан отримав від асоціації «Друзі Мілоша Земана» понад 11 млн крон, але його індивідуальні спонсори ще невідомі. Земан представив список спонсорів лише під час останньої телевізійної дискусії напередодні виборів, надаючи суспільству та ЗМІ мало часу для їх розслідування.

 

«Москва та її працівники можуть святкувати. Тіньові помічники Земана та непрозора кампанія нічого йому не коштували. Кремль зумів зберегти великого союзника в Празькому Граді, і Земан може продовжувати підривати режим санкцій проти Росії на наступні п'ять років. Також розповсюдження дезінформації під час кампанії розширило розбіжності в чеському суспільстві, надаючи Земану зловживати цим розщепленням, щоб отримати більше уваги та підтримки», – підсумували у звіті.

 

Нагадаємо, 1 лютого чеські ЗМІ повідомили, що президент Мілош Земан має тісні контакти із представниками русинської організації, яка прагне автономії Закарпаття в Україні та має зв’язки з Російською Федерацією.

 

Як повідомлялось, 27 січня стало відомо, що чинний проросійський глава Чехії Мілош Земан переобраний на другий президентський термін. Його опонент – колишній глава Національної академії наук Їржі Драгош – здобув підтримку 47,88% виборців.