У вівторок, 29 листопада, в Мінську відбулася зустріч у «нормандському форматі» глав МЗС України Павла Клімкіна, Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра, Франції Жана-Марка Еро та Росії Сєргєя Лаврова.
Під час зустрічі обговорювалися три блоки питань – політичний, гуманітарний та безпековий. Водночас представник РФ наполягав тільки на обговоренні політичного блоку.
Після закінчення переговорів глава українського зовнішньополітичного відомства заявив, що дискусія щодо «дорожньої карти» з врегулювання ситуації на сході України була надзвичайно короткою, дуже складною, жорсткою, «час від часу емоційною» через позицію Росії. За словами Клімкіна, «російська сторона не погоджується на ключові пріоритети», тому «залишається фундаментальна різниця в баченні цієї «дорожньої карти». Дискусія надалі триватиме в різних форматах.
Щодо гуманітарного блоку, то Україна під час переговорів наполягала на негайному, повному і безумовному доступі всіх міжнародних гуманітарних місій на окуповані території, доступу Міжнародного комітету Червоного Хреста до тюрем на окупованих територіях і в РФ, де утримують українських політв'язнів. Київ також наполягав, аби до Різдва відбулося звільнення всіх заручників. У зв’язку з цим українська делегація надала кілька конкретних пропозицій.
Крім цього, Клімкін порушив питання безпеки на КПВВ. Він, зокрема, запросив міністрів Німеччини і Франції відвідати закритий пункт пропуску «Золоте», аби таким чином вплинути на РФ у розблокуванні його роботи. Також велику увагу було приділено темі водопостачання на Донбасі. Україна вимагала від РФ, аби окуповані нею території почали платити за поставлену воду. Крім цього, йшлося про загрозу гуманітарної та екологічної катастрофи на Донбасі, зокрема, про нестачу питної води для мирних жителів.
Під час дискусії в рамках безпекового блоку Україна порушила питання розведення сторін поблизу Станиці Луганської та наполягала на демілітаризації Дебальцевого, цілодобовому чергуванні місії СММ ОБСЄ і безпеці роботи спостерігачів та повному їх допуску на всю окуповану територію. Клімкін також навів фактаж, коли РФ через свої безпілотники здійснює розвідку чи навіть наведення на українські території.
Зазначимо, що після завершення переговорів представник Кремля заявив, що зустріч голів МЗС у «нормандському форматі» не принесла проривних домовленостей по ситуації на сході України. Лавров у категоричній формі повідомив, що Росія не підтримує розміщення озброєної місії ОБСЄ на Донбасі (хоча раніше прес-секретар президента РФ Дмітрій Пєсков заявляв, що Владімір Путін в цілому погодився на розміщення збройної місії ОБСЄ на Донбасі – Ред.).
Натомість міністр закордонних справ Франції зазначив, що хоча переговори очільників МЗС «Нормандської четвірки» були складними, але вони повинні бути продовжені, оскільки альтернативи Мінським домовленостей немає. «Усі елементи Мінських угод повинні залишатися на місці. Ще потрібно виконати величезний обсяг роботи. Діалог важкий, але він не перерваний», – сказав Жан-Марк Еро після зустрічі.
Водночас, за словами очільника МЗС Німеччини, у Мінську було досягнуто лише невеликого прогресу.
Штайнмаєр зауважив, що сторони не готові до угоди, яка передбачить проведення місцевих виборів на Донбасі. При цьому він підкреслив, що на переговорах погодили подальше відведення військ від лінії розмежування на Донбасі, а також домовилися про обмін великою кількістю полонених до кінця року. Німецький міністр уточнив, що кількість зон для відведення військ на Донбасі збільшиться від трьох до семи, а Червоний Хрест отримає доступ до полонених і організовуватиме обмін ними.
За словами Штайнмаєра, зустріч у Мінську була складною, але необхідною.
Нагадаємо, лідери країн «нормандського формату» на переговорах 19 жовтня погодили розробку та затвердження «дорожньої карти» щодо імплементації мінських угод, засновану на пропозиціях, внесених Берліном і Парижем. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс підтримує розробку такої "дорожньої карти".