НОВИНИ

Порошенко розповів про результати чотиригодинних переговорів "нормандської четвірки"

Ніяких документів за підсумками переговорів у "нормандському форматі" підписано не було.

Лідери країн «нормандського формату» на переговорах 19 жовтня погодили розробку та затвердження «дорожньої карти» щодо імплементації мінських угод, засновану на пропозиціях, внесених Берліном і Парижем. Про це президент України Петро Порошенко заявив на прес-конференції в посольстві України в Німеччині за підсумками чотиригодинних переговорів «нормандської четвірки».

«Ми повинні розробити і затвердити робочу «дорожню карту». Українська пропозиція була спочатку підтримана нашими німецькими та французькими партнерами і на сьогодні німецькі та французькі пропозиції щодо основ «дорожньої карти» були затверджені «нормандським форматом», – сказав він. 

За словами Порошенка, лідери країн «нормандського формату» на переговорах дійшли згоди, що глави міністерств закордонних справ підготують «дорожню карту» щодо імплементації мінських угод до кінця листопада 2016 року, після чого її підпишуть лідери країн. «Було доручено, щоб до кінця листопада міністри закордонних справ на своїй зустрічі затвердили основи проекту «дорожньої карти», – сказав він. За його словами, сьогодні були визначені основні напрямки майбутньої «дорожньої карти».

У цілому, зазначив Порошенко, головне завдання, яке українська сторона ставила перед собою впродовж останніх місяців – це досягнення домовленості про розробку такого документа.

«Можу сказати, що головне завдання, яке ми ставили собі впродовж останніх може півроку – це був переклад формату взаємин в формат створення робочої «дорожньої карти», де буде дві складові: складова послідовності кроків, які ми робимо для імплементації мінських домовленостей і гарантій їх виконання. Сам факт того, що «нормандська зустріч» на вищому рівні відбулася, ви пам'ятаєте коментарі, які звучали в серпні, що «нормандський формат» не відбудеться і себе вичерпав ... ніякої альтернативи «нормандському формату» немає», – підкреслив глава української держави.

Порошенко заявив, що місцеві вибори на Донбасі можна проводити тільки після виконання умов забезпечення безпеки.

«Коли ми говоримо про «дорожню карту», то вона і передбачає послідовність і гарантії. І саме тому, коли у нас є, наприклад, дата виборів і умови, за якими вони повинні відбутися, то, безперечно, це – питання безпеки. Зокрема, режим припинення вогню, виведення іноземних військ, дотримання режиму розведення сторін, безперешкодний доступ ОБСЄ (СММ ОБСЄ – Ред.), звільнення заручників», – пояснив український президент.

Порошенко наголосив, що позиція України полягає в тому, що перш ніж проводити виборчий процес в окремих районах Донецької і Луганської областей, із цієї території повинні бути виведені всі іноземні війська. «Наша позиція полягає в тому, що всі іноземні збройні підрозділи повинні бути виведені неодмінно до проведення виборів, що є необхідною умовою для проведення виборчого процесу», – сказав він.

Під час зустрічі лідерів країн в «нормандському форматі» сторони досягли домовленості про те, що після завершення процесу розведення сил і засобів із певних ділянок на лінії зіткнення сторін на Донбасі ця робота буде продовжена і серед наступних чотирьох ділянок буде також і н.п. Дебальцеве Донецької області. «Домовилися про те, що ми після завершення розведення військ на трьох попередніх ділянках, маються на увазі Золоте, Петрівське та Станиця Луганська, там повинні бути встановлені постійно діючі, 24/7, моніторингові пости ОБСЄ, після чого ми почнемо переговори щодо наступних 4 місць для розведення», – зазначив він. Президент підкреслив, що українська сторона наполягала, щоб серед цих 4-х місць для подальшого розведення сил і засобів було Дебальцеве.

Учасники «нормандських переговорів» також домовилися про те, що на Донбас буде введена збройна, так звана, поліцейська місія ОБСЄ, яка повинна забезпечити підготовку до проведення місцевих виборів в регіоні. «Домовилися також про те, що ніхто не буде перешкоджати діяльності ОБСЄ. І для забезпечення підготовки до майбутніх місцевих виборів, коли умови безпеки дадуть нам можливість проводити ці вибори, ми зараз зробимо спробу ввести збройну, ми її називаємо поліцейською, місію ОБСЄ, яка буде забезпечувати безпеку як під час виборчого процесу, так і на перехідний період», – заявив Порошенко.

Президент зауважив, що російська сторона погодилася із необхідністю введення збройної поліцейської місії ОБСЄ.

Глава держави підкреслив, що українська сторона під час зустрічі лідерів країн в «нормандському форматі» наголосила на необхідності як звільнення незаконно утримуваних в окремих районах Донецької і Луганської областей громадян, так і тих українців, які утримуються в Російській Федерації.

«Буде окрема заява про те, що ми наполягаємо на негайному звільненні всіх заручників в форматі «всіх на всіх» і я впевнений в тому, що це врешті-решт повинно дати поштовх, оскільки цей процес при бездіяльності російської сторони був зупинений на тривалий час» , – наголосив Порошенко.

Порошенко зазначив, що сторони підтримали ідею України про безперешкодний доступ представників Міжнародного комітету Червоного Хреста до всіх українських заручників. «Сподіваємося, що матимемо підстави поставити це питання і по затриманих на території Російської Федерації», – додав президент України.

Президент зазначив, що ніяких документів за підсумками переговорів у «нормандському форматі» підписано не було.

«Ніяких документів підписано не було... Ми концентруємося на розробці дорожньої карти», – резюмував Порошенко.

Як повідомлялося, 19 жовтня в Берліні пройшли переговори лідерів чотирьох країн "нормандського формату" – президента України Петра Порошенка, канцлера Німеччини Ангели Меркель, президента Франції Франсуа Олланда та президента Росії Владіміра Путіна.

Перед зустріччю в "нормандському форматі" відбулися переговори канцлера Німеччини з президентом України і пройшла зустріч Порошенка, Меркель Олланда, під час якої лідери країн скоординували позиції перед переговорами.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.