Сьогодні в Україні вигідно ховати сміття на полігонах, бо це дешево, а якби люди сплачували великі кошти за захоронення невідсортованих відходів, то стало б вигідним розділення. Про це Тижню розповіла голова громадської організації «Україна без сміття» Євгенія Аратовська.
Вона додає, що якби люди сортували відходи у контейнери, то різниця, яка лишилася невідсортованою, значно зменшилася б, саме такий економічний механізм діє в ЄС.
«У нас сьогодні кожен сплачує близько 15 грн за місяць за вивезення змішаних відходів. Розумієте? Хто при здоровому глузді сортуватиме цю величезну купу відходів, що гниють, за такі гроші? Коли вивозити буде дорого, то з’явиться й ринок», — каже Аратовська.
Підтримує її й інший співрозмовник Тижня — голова Асоціації підприємств сфери поводження з відходами "Чиста країна" Віктор Ржоткевич: «На мою думку, сьогодні не йдеться про цілеспрямовані перешкоди для бізнесу. Річ у тім, що до цього не доходять руки й відповідно грошей у галузі немає. Якщо люди платять щомісяця за вивезення сміття й відходів менше, ніж коштує чашка кави, яку більшість зранку випиває бодай одну, то що можна зробити за ці гроші належним чином? Вважаю, що нічого».
За словами Аратовської, в Україні не існує прибуткового "сміттєвого бізнесу".
«У нас ніхто не дасть гарантії, що його контейнер не вкрадуть чи не підпалять. Ті компанії, що працюють, зрозуміли, де і як можна нажити копійчину: десь є несанкціоноване сміттєзвалище, десь вони мають прибутки на тому, що обслуговують великі об’єкти — підприємства, маркети. Там існує картон чи плівка у великих обсягах. Однак цього замало. Треба поширювати практику сортування сміття серед населення. Бо ж саме у домогосподарства утворюють його найбільше», — наголошує Аратовська.
Детальніше читайте в черговому номері Українського тижня