Цього року підтримка Збройних сил України зарубіжними партнерами сягнула найвищого рівня за час незалежності. Про це наприкінці серпня повідомив міністр оборони Степан Полторак. Тиждень відстежив, яку міжнародну допомогу отримали українські військові та інші силові структури 2016 року.
Зазначимо, що, починаючи з 2014 року, США виділили понад $600 млн у вигляді допомоги Україні в оборонній сфері. При цьому вже у 2016 бюджетному році Вашингтон надав Україні $335 млн, яка розрахована на проведення військових навчань, передачу військової техніки та консультацію військових радників. Загалом же допомога української армії західними партнерами перевищила $1,5 млрд.
Так, піротехнікам ДСНС для розмінування територій у зоні АТО штаб командування Збройних сил США в Європі передав сучасну саперну техніку. Воно включає в себе засоби індивідуального бронезахисту, сучасні металодетектори для пошуку вибухонебезпечних предметів, комплекти для маркування небезпечних територій тощо.
Для евакуації військових представники Збройних сил США передали українській стороні п'ять медичних автомобіліі, розроблені на базі Hummer.
Така карета швидкої допомоги може перевозити чотирьох пацієнтів на ношах або шістьох сидячих.
Кабіна обладнана системами опалення та кондиціонування, системами подачі кисню і всіма необхідними засобами для надання першої невідкладної медичної допомоги.
Ці автомобілі передали до військових частин, які виконують завдання в зоні АТО на Донбасі. Загалом же США планують передати українським військовим 40 таких автомобілів.
Агентство із зменшення загрози міністерства оборони США передало Національній гвардії України п’ять пікапів Ford Ranger Truck. Їх для потреб нацгвардійців обладнали також GPS-навігаторами, відеореєстраторами та антенами для рацій.
Також для військових передали чотири найсучасніші контрбатарейні радарні системи AN/TPQ-36 і десять систем AN/TPQ-49. За допомогою них українські військові зможуть визначити позиції мінометів, артилерійських гармат і реактивних систем залпового вогню противника.
Окрім того, за допомогою Система AN/TPQ-49 може визначити місце, з якого ведеться вогонь ракетних і артилерійських систем.
- Читайте також: ЗСУ отримали партію сучасних американських безпілотників
В якості гуманітарної допомоги уряд США передає 2500 приладів нічного бачення. Нещодавно перша партія у кількості 1084 штук прибула в Україну, друга частина поставки очікується найближчим часом.
Ідеться про AN/PVS-14 – портативний монокулярний прилад нічного бачення третього покоління. Прилад призначений для використання у наземних нічних операціях, може бути прикріпленим як на шолом, так і на зброю.
Також Сполучені Штати Америки надали Україні засоби військового радіозв'язку на $21 млн та медичне спорядження для порятунку життів на полі бою вартістю $2 млн.
Нещодавно Литва передала Україні близько 150 тонн боєприпасів, які були на озброєнні її армії до переходу на стандарти НАТО.В основному це патрони калібру 5,45 для різних модифікацій Калашникова, оскільки литовські війська більше не використовують цей автомат.
Канада зосередила допомогу на навчанні українських військових, а не на постачанні зброї Україні. Зокрема, на полігоні у Львівській області інструктори готували бійців 24-ї окремої механізованої Залізної бригади до протидії терористичним загрозам.
Вже цієї осені розпочнуться дворічні навчання, які проводитимуть для військовослужбовців Збройних сил України військові з Канади. Ці навчання дозволять українським військовим отримати нові знання згідно зі стандартами НАТО.
Британські інструктори вже підготували понад 2,5 тисячі українських військових. У 2017 році тренувальна місія Великої Британії планує підготувати ще 5 тисяч українських військовослужбовців за стандартами НАТО.
Поки Україні надавалась лише нелетальна допомога, оскільки Захід вважає, що це призведе до ескалації конфлікту. У бюджеті США передбачено кошти, які можуть використовуватись для придбання летальної зброї, які Україна зможе отримати, зі слів посла в США Валерія Чалого, лише після виборів президента США. Загалом наразі п’ять країн працюють над питанням надання летальної зброї Україні.