Туреччина могла б зробити чимало, щоб стимулювати зростання своєї економіки, однак промови президента країни Реджеп Таїп Ердогана свідчать про те, що його цікавлять радше швидкі рятувальні заходи, аніж серйозні, але непрості реформи. Про це пише авторитетний британський тижневик The Economist.
«Він публічно критикує центральний банк (теоретично незалежний) за завищення відсоткових ставок і звинувачує загадкове «відсоткове лобі» в тому, що воно душить інвестиції. На превеликий подив економістів, президент навіть заявив, що нижчі відсоткові ставки сповільнять інфляцію (це докорінно суперечить загальноприйнятій думці)» – йдеться в матеріалі.
На жаль, зазначає видання, критика Ердогана, схоже, таки діє на центробанк. У червні річна інфляція в Туреччині зросла до 7,6%, що значно перевищує офіційний цільовий показник 5%. Утім, за останні кілька місяців регулятор пом’якшив грошово-кредитну політику під приводом спрощення режиму відсоткових ставок (справді надто складного). Але, як зазначає Джевдет Акчай, головний економіст іншого турецького банку Yapi Kredi, інфляція стала менше реагувати на кредитно-грошову політику. А тому знизити її знову без різкого підвищення ставок і відповідно шкоди для економіки буде набагато важче.
«А Ердоган, замість того щоб покращувати інвестиційний клімат загалом, щедро роздає субсидії та податкові пільги. 28 червня уряд оголосив про пакет сприяння інвестиційній діяльності. Він передбачає, зокрема, звільнення інвестицій від податку на нерухомість, зниження гербового збору на контракти, а ще субсидії на дослідницьку та проектно-конструкторську діяльність. Поки що бюджет Туреччини демонструє первинний профіцит (тобто до виплат на обслуговування кредитів), але це здебільшого завдяки разовим надходженням, зокрема від аукціону з продажу частот для мовлення. Тим часом законопроект про вдосконалення оподаткування в парламенті припадає пилом», – пише The Economist.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»