Порошенко відреагував на ідею повернення до імперських назв у рамках декомунізації

15 Травня 2016, 10:39

Президент Петро Порошенко закликав до надання місцевим громадам більше часу для самостійного обрання нових назв у рамках декомунізації, але виступив рішуче проти повернення до назв часів Російської Імперії. Про це він заявив під час заходів з нагоди Дня пам'яті жертв політичних репресій у Національному історико-меморіальному заповіднику «Биківнянські могили» в неділю 15 травня.

Голова держави заявив, що процес декомунізації в Україні необхідно довести до завершення.

«На цьому тижні я уважно стежив за дискусією в Раді на цю тему… Не тільки ж про генерального прокурора думав. Яке рішення я порадив би народним депутатам. З одного боку, інтереси національної безпеки вимагають завершення декомунізації З цього виходить, що ті, хто ще не перейменувався, повинні все-таки назватися по-новому – крапка», – заявив президент.

З іншого боку, за словами глави держави, у цьому процесі слід враховувати думку людей на місцях.

«Не вина центру, що низка громад, часто в результаті маніпуляцій політиканів, несерйозно поставилися до проблеми і не прийняла рішень з цього питання у ті терміни, які передбачав закон. Але хіба не в ваших силах дати громадам додатковий термін і ще одну можливість прийняти рішення, самим обрати собі назву», – сказав Порошенко, звертаючись до народних депутатів.

Він наголосив на важливості того, щоб прибрати імена «катів» з карти України. При цьому глава держави однак застеріг від повернення до імперських назв: «Єдине застереження – не повертатися до старих імперських найменувань Я не дозволю, щоб карту України знову заплямували новоросійськими топонімами!» – підкреслив Порошенко.

Нагадаємо, в жовтні 2015 року міськрада Кіровограда запропонувала на розгляд ВР сім варіантів нової назви міста: Єлисаветград, Кропивницьк, Златопіль, Благомир, Інгульськ, Козацьк та Ексампей.

Під час опитування жителі абсолютною більшістю підтримали повернення місту колишньої назви – Єлисаветград (на честь імператриці Єлизавети).

23 грудня комітет Верховної ради з питань державного будівництва та місцевого самоврядування підтримавперейменування Кіровограда на Інгульськ. Після цього депутати Кіровоградської міської ради звернулись до Верховної Ради України, аби відтермінувати перейменування міста до проведення місцевого референдуму. 31 березня комітет змінив своє рішення та підтримав назву Кропивницький. Водночас у самому місті досі тривають кампанії на підтримку та проти назви Єлисаветград. Соціологічні дослідження показують, що більшість мешканців досі або проти перейменування як такого, або за назву Єлисаветград.

Зазначимо, в квітні 2015 року Верховна Рада України ухвалила закон про засудження комуністичного й нацистського тоталітарних режимів, у травні 2015 року його підписав президент Петро Порошенко. За законом, зокрема, перейменуванню підлягають обласні центри Кіровоград та Дніпропетровськ, а також відповідні області.