Олександр Крамар: Придніпров’я – найбільший виробник і споживач палива й електроенергії в Україні

1 Жовтня 2015, 15:10

Придніпров’я залишається найбільшим виробником та споживачем палива й електроенергії в країні. У 2014 році регіон спожив 5,77 млрд м³ газу, що становило 14,2% загальноукраїнського рівня. У січні — серпні 2015 року тут вироблено 63 млрд кВт·год електроенергії, що становить 57,8% загальноукраїнського обсягу. Про це в матеріалі для «Тижня» пише політичний оглядач Олександр Крамар.

У зв’язку з такою ситуацією, зазначає він, від падіння енергомісткості виробництв регіону значною мірою залежать перспективи енергетичної безпеки й стабільності всієї країни. І в даному випадку спостерігається чітка і прогресуюча тенденція до зменшення споживання енергоресурсів. У 2015 році вона поглибилася. 

«Наприклад, на Дніпропетровщині газу в серпні витрачено менше на 22,8% порівняно з тим самим місяцем 2014-го, вугілля — на 38%. Причому це відбулося, як побачимо нижче, при в 1,5–2 рази меншому темпі падіння виробництва у промисловості й тих її галузях, які є основними споживачами палива. Тобто пов’язувати різке зменшення його споживання з механічним скороченням промисловості немає підстав: відбувається реальний процес підвищення енергоощадності наявних виробництв», — пише він.

За словами Крамара, попри переважання важкої індустрії, масштабним є також випуск продукції харчопрому (у 2014 році він становив 36,85 млрд грн), деревообробної та целюлозно-паперової (4,4 млрд грн у 2014-му), а також легкої промисловості (1,1 млрд грн). Хоча їхня сукупна частка в промисловому виробництві регіону й не перевищує 10%. Очікувані цього року обсяги експорту названих секторів (близько $1 млрд) теж досить значні.

Зараз майже 60% продукції на Дніпропетровщині все ще виробляє 81 велике підприємство, 26% — близько 2 тис. середніх (окрім того, існує 5,5 тис. дрібних). Однак у регіоні є численний прошарок малих підприємців, зокрема 167 тис. мікропідприємств та ФОПів, які офіційно дають роботу понад 187 тис. працівників (17,7%), окрім майже такої самої кількості власників. Це при 1,1 млн зайнятих у підприємствах та на ФОПах.

«Сáме створення нових робочих місць малим та середнім бізнесом може компенсувати невідворотну з тих-таки причин їх утрату в депресивних галузях важкої промисловості. І в даному процесі важливу роль має відіграти повноцінна імплементація економічних положень Угоди про асоціацію, яка відкриє перед вітчизняними виробниками можливості нарощення виробництва нових нішевих продуктів для потреб ринку ЄС та внутрішнього ринку України», – зазначає оглядач.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень».