Націбанк переходить на кластерний підхід спостереження за діяльністю банків, а також оцінки ризиків. Відповідне рішення ухвалило правління Нацбанку в межах Комплексної програми реформ фінансового сектору до 2020 року, повідомила директор Департаменту банківського нагляду Катерина Рожкова.
«Ми переходимо до ще більш сфокусованого нагляду на базі оцінки ризиків. На сьогодні банки серед наглядових підрозділів поділяються відповідно до обсягу активів», – зазначила Рожкова.
За її словами, із застосуванням нового підходу Національний банк групуватиме для цілей нагляду банки зі схожими бізнес-моделями, профілями ризиків та характером здійснюваних операцій чи іншими притаманними ознаками.
«Також поєднуватимуться в один наглядовий кластер банки різні за розміром, але які мають спільних власників. До кожного з таких наглядових кластерів будуть визначені специфічні режими нагляду та виділені відповідні наглядові групи», – додала Рожкова.
Зокрема, банки I та II груп поділятимуться на такі наглядові кластери: державні банки, великі приватні банки та банки, які належать до міжнародних банківських груп.
Розподіл банків III та IV груп для цілей банківського нагляду проводитиметься за результатами оцінки бізнес-моделей, профілів ризику та характеру здійснюваних операцій.
Водночас Рожкова наголосила, що інформація про належність банку до певного наглядового кластера залишатиметься банківською таємницею.
За словами Катерини Рожкової, застосування наглядових кластерів дасть змогу: оптимізувати навантаження на наглядовців та кураторів, визначити найактуальніші напрями для аналізу операцій банку, скоординувати активність наглядових підрозділів, фінансового моніторингу, валютного контролю тощо.
«Національний банк не має завдання щодо виведення банків з ринку, але є завдання забезпечити життєздатність усього банківського сектору. Нам необхідно розуміти, як банки заробляють й на які ризики наражаються. Першочергове завдання – зробити банківську систему прозорою, достатньо капіталізованою та життєздатною», – підкреслила Рожкова.
На початку жовтня Національний банк проведе нараду із банками III та IV груп для представлення нової моделі нагляду.
Як повідомлялося, 10 вересня НБУ заявив про ліквідацію ще одного банку – «Східно-промислового комерційного банку».
Нагадаємо, Національний банк 28 серпня прийняв рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Український Професійний Банк» та Публічного акціонерного товариства «Банк Національний кредит».
Також нагадаємо, станом на 17 серпня в категорії неплатоспроможних перебувало 10 банків, у стадії ліквідації – 50 банків.