Саудівська Аравія
7 липня американське видання The Wall Street Journal повідомило про те, що Саудівська Аравія підписала зобов'язання щодо інвестицій в Росію. Домовленості із саудитами передбачають рекордну суму – $10 млрд, які, за офіційними даними, планують витратити на реалізацію проектів в сферах сільського господарства, медицини, логістики, роздрібної торгівлі та сектору нерухомості.
Як повідомляється, угоду підписали через підтримуваний державою приватний Російський фонд прямих інвестицій (РФПІ) з капіталом в $10 млрд.
Сам фонд заснували в 2011 році для спільних з іноземними компаніями інвестицій. Зокрема, він мав гарантувати іноземним інвесторам більший комфорт у непевному бізнес-середовищі РФ, яке часто зазнавало критики з приводу корупції. Зараз 100% РФПІ контролює російський «Внешэкономбанк».
Угода із Саудівською Аравією є не єдиною – за останні сім місяців Росія уклала подібні домовленості щонайменше із шістьма іншими країнами. Суми інвестицій були переважно нижчими. Крім того, на ситуацію вплинули західні санкції – серед іноземних інвесторів РФ переважають азійські компанії.
Читайте також: Україна випередила Росію в інвестиційному рейтингу
Туреччина
1 грудня 2014 року в Анкарі підтримуваний державою приватний Російський фонд прямих інвестицій (РФПІ) і турецька компанія Renaissance Holding домовилися про спільні інвестиції в регіональні проекти на території Росії в медичній галузі та інфраструктурній сфері. Угода також включала будівництво торгових центрів в регіонах, на що сторони погодили виділити $400 млн.
Як повідомляється, Російський фонд прямих інвестицій з нинішнім капіталом в $10 млрд був заснований в 2011 році для спільних з іноземними компаніями інвестицій. Зокрема, фонд мав гарантувати іноземним інвесторам більший комфорт у непевному бізнес-середовищі РФ, яке часто зазнавало критики з приводу корупції. Зараз 100% РФПІ контролює російський «Внешэкономбанк».
Читайте також: The Economist: Для Росії партнерство з Китаєм стало життєво необхідним, а для КНР – приємним бонусом
Індія
11 грудня 2014 року згаданий російський фонд підписав угоду з індійською групою компаній DFC Ltd., домовившись виділити по $500 млн на спільні інфраструктурні проекти в Індії та РФ.
Італія
У червні під час Петербурзького міжнародного економічного форуму РФПІ, італійська компанія Pizzarotti IE та губернатор Московської області домовилися про будівництво платних залізничних переїздів в Московській області. Домовленості передбачають будівництво нових шляхопроводів на місці нинішніх однорівневих залізничних переїздів.
Пілотний проект передбачає будівництво чотирьох таких шляхопроводів. За неофіційними даними, спочатку італійська сторона та російський фонд інвестують в проект 3 млрд рублів в рівних частках, і у випадку взаємної вигоди продовжать співпрацю.
Читайте також: Ренці не гребує дружбою з Путіним, бо остерігається конкуренції євроскептиків на виборах – The Economist
Швейцарія/Японія
У червні держкорпорація «Ростех», її дочірній підрозділ «РТ-Інвест» і швейцарсько-японська компанія Hitachi Zosen Inova AG підписали угоду про будівництво на території Московської області сучасних потужностей з переробки твердих комунальних відходів в тепло та електроенергію.
За попередніми даними, реалізація проекту потребуватиме інвестицій на суму до 400 млрд рублів. Разом з тим російська сторона запевнила, що вихід нових переробних підприємств на повну потужність забезпечуватиме сумарний дохід в понад 100 млрд рублів на рік.
Китай
8 травня президент РФ Владімір Путін після зустрічі із китайським лідером Сі Дзінпіном повідомив, що Китай інвестує близько $ 6 млрд в будівництво високошвидкісної залізниці між Москвою і Казанню – столицею і найбільшим містом Республіки Татарстан. За даними російської влади, загалом проект вартуватиме $ 19,7 млрд і його планують завершити до 2020 року.
Також Москва і Пекін домовилися створити фонд з капіталом в $ 2 млрд для просування сільськогосподарської галузі обох країн.
Читайте також: Москва чекає від Пекіна інвестицій для експорту російського вугілля до Китаю – ЗМІ
У червні Росія підписала угоди з китайськими компаніями China Railway 24th Bureau Group и China Civil Engineering Construction Corporation. Домовленості передбачають будівництво малих гідроелектростанцій в Республіці Карелія. Зокрема, йдеться про Бєлопорозьку ГЕС-1 потужністю в 24,9 МВт і Бєлопорозьку ГЕС-2 потужністю в 24,9 МВт.
Вартість реалізації проектів поки не озвучили, однак, за словами влади Карелії, загальна сума позабюджетних інвестицій, залучених до держпрограми розвитку Креспубліки становитиме 120 млрд.
Крім того, РФПІ і китайська компанія CITIC Merchant домовилися про створення Російсько-китайського інвестиційного банку. Відповідну до угоди, нова структура працюватиме на залучення китайського капіталу в російські компанії шляхом консультацій в сфері злиття і поглинань, боргового фінансування і організації позик від китайських банків, розміщення корпоративних облігацій на азіатських фондових ринках тощо.
Крім того, РФПІ і китайська компанія CITIC Merchant домовилися про створення Російсько-китайського інвестиційного банку. Відповідну до угоди, нова структура працюватиме на залучення китайського капіталу в російські компанії шляхом консультацій в сфері злиття і поглинань, боргового фінансування і організації позик від китайських банків, розміщення корпоративних облігацій на азіатських фондових ринках тощо.