Експерт: понад 10 млн працездатних українців не сплачують податків

13 Червня 2015, 21:59

Наразі в країні налічується 40– 43 млн (залежно від того, чи враховувати непідконтрольні райони Донбасу, так звані ОР­ ДіЛО) жителів. Але тільки менш ніж третина з них сплачує по­ датки, хоч усі без винятку пре­ тендують за рахунок держав­ного бюджету на «безкоштовні блага, гарантовані Конститу­цією. Про це йдеться у матеріалі Олександра Крамара в новому номері "Українського тижня".

"Причому окрім 12,15 млн пенсіонерів, щодо яких запи­тань загалом не виникає, є ще кілька млн «економічно неак­тивного населення працездатного віку. Частина з нього сту­денти й учні, незначна кількість – особи, які не можуть пра­цювати за станом здоров’я, од­ нак чимало й просто фактично прихованих безробітних – 2,4 млн «зайнятих у домогосподар­ стві», іще 0,5 млн – представ­ ники інших категорій, як-от «зневірені», «не знають, як шу­ кати роботу» тощо. Ще 1,85 млн у країні – це офіційно визнані безробітні за методологією Міжнародної організації праці", – пише Крамар.

Та навіть із тих 17,2 млн працездатних, які формально вважаються зайнятими у 2014 році лише 8,9 млн складали штатні наймані працівники у підприємствах із понад 10 за­ йнятими, 1, 4 млн – працювали за наймом у мікропідприєм­ствах та фізичних осіб – підпри­ ємців (ФОП), іще близько 1,5 млн становили самі власники мікробізнесу та ФОП. Оці 11,8 млн платників податків й утримують наразі всю соціальну та державну інфраструктуру (освіту, медицину, сферу дер­жавних послуг) у країні із 40 млн мешканців (якщо рахувати без окупованих районів Дон­басу)", – переконаний експерт.

"Решта 5,4 млн формально «зайнятих» осіб – це селяни, які мають особисті підсобні госпо­ дарства (простіше сказати, го­ род) та деякі інші категорії, яким держава відмовляє у ста­тусі безробітного (задіяні на не­ постійних, тимчасових, сезон­ них роботах тощо). Адже до «за­йнятих» під час своїх обстежень Держстат відносить усіх осіб, які «працювали впродовж обстежу­ваного тижня хоча б одну го­ дину» причому не лише за най­ мом, але й «безкоштовно на під­ приємстві, у власній справі, що належить кому-небудь із домо­ господарства, або в особистому селянському господарстві», а також «формально мали робоче місце, власне підприємство, але не працювали впродовж обсте­ жуваного періоду з певних при­ чин». В абсолютній своїй біль­шості вони є платниками лише непрямих податків, включених у вартість товарів і послуг, які вони споживають (ПДВ, акцизи тощо). І водночас фактично не платять податків із доходів та відрахувань у соціальні фонди. Таким чином, загальна кіль­кість громадян у працездатному віці, які не платять податків, але офіційно не вважаються безро­бітними, становила у 2014 році 8,3 млн (2,4+0,5+5,4), ще 1,85 млн були безробітними за методологією МОП. Разом – понад 10,1 млн осіб, які не будучи пен­сіонерами, хворими чи студен­тами або учнями, не сплачували податків до бюджету й відраху­вань у соціальні фонди, але при цьому претендували на безко­штовне обслуговування в бю­джетній сфері та отримання державних послуг нарівні з тими, хто такі відрахування зі своїх доходів робить на постійній основі", – зауважує Крамар.

 Детальніше читайте в черговому числі "Українського тижня" у матеріалі "За межею бідності".

читати ще