Віталій Мельничук віце президент Асоціації народних депутатів України, народний депутат України першого скликання

Віталій Мельничук: Треба лібералізувати економічну політику

11 Червня 2015, 21:17

Україні варто нарощувати споживання серед населення та знімати обмеження з бізнесу. Таку думку висловив економіст Віталій Мельничук в новому номері «Українського тижня».

«Отже перша умова, аби проводити реформи – це макроекономічна стабільність. Другий крок – конкретні дії у секторах економіки. На цьому етапі дуже важливо починати розжимати попит. Колосально зменшений попит – це не тільки зменшення доходів громадян і їхнє важке щоденне життя (і пенсіонерів, і тих, хто працює за зарплату), це ще й неможливість бізнесу розвиватись. Бізнес не може реалізувати свій продукт, бо на нього немає платоспроможного попиту. Тому зараз потрібно, коли з’явився ресурс та паростки макроекономічної стабілізації, збільшити споживання», – йдеться у тексті.

Окрім того, на думку Мельничука, варто зняти найбільш драконівські обмеження пенсії, зарплат, відмінити найбільш одіозні податки та жорсткі обмеження на валютному ринку.

«Зменшити ставку рефінансування і розпочати кредитування бізнесу. Треба трохи лібералізувати ситуацію. А також потрібно дуже розумно розподілити той ресурс у 18,5 млрд грн (на Єдиному казначейському рахунку – Ред.), який з’явився. Якусь частину варто спрямувати на національний  проект (бажано в енергозбереження), а іншу – розумно пустити на збільшення  споживання (через бюджет, чи інші механізми). Треба потихеньку готуватися до осені, збільшуючи споживання громадян, тим самим ми зможемо нормально її зустріти і розмов про «третій Майдан» не буде. Потрібна грамотна економічна політика», – додав Мельничук.

На думку економіста, в Україні відсутня економічна політика держави у конкретних сферах.

«Треба здійснювати економічну політику і це не тільки децентралізація чи дерегуляція, що стосуються  інфраструктури, умов існування. Економічна політика – це і конкретні економічні дії в конкретних напрямках. Сьогодні я цього не бачу, на жаль, не видно хто персонально все це робитиме. Зараз в Україні уряд, в якому навіть немає віце-прем’єра з економічної політики, такого ще ніколи не було. І в цьому теж виявляється неготовність державних інституцій до позитивної праці, якщо доходиш до інституцій – усе дуже складно. Треба віддати належне українським громадянам, що вони витримали цей колосальний тиск і шок, багато чого принісши у жертву. Сьогодні цей шок і ці жертви принесли результати, і змарнувати їх ніхто права немає», – доходить висновку автор.

Детальніше читайте в черговому числі «Українського тижня» у матеріалі «Гібридні результати шокової терапії».