АТО поза межами Донбасу: досвід Одеси, Запоріжжя та Харкова

24 Лютого 2015, 14:29

21 лютого РНБО повідомила про введення АТО в Харкові. Тиждень.ua спробував порівняти це з досвідом Одеси та Запоріжжя, де антитерористичні операції в зв'язку з підвищенням рівня тероризму та диверсій були введені дещо раніше.

Одеський досвід протидії тероризму

Передумови:

У ніч на 3 грудня на вулиці Малій Арнаутській прогримів вибух у магазині української символіки «Патріот».

На думку фахівців, під вікном магазину заклали вибуховий пристрій потужністю близько 200 грамів тротилу.У результаті зруйнована зовнішня стіна і вибиті вікна магазину. Також пошкодження помітні на стінах прилеглих будинків.

10 грудня близько 01.30 невідома жінка поклала вибуховий пристрій біля входу в бізнес-центр, де збирає для бійців в зоні АТО гуманітарну допомогу громадська організація "Волонтерська сотня Далії Северин". Внаслідок вибуху серйозно постраждав вхід і перший поверх будівлі. Обійшлося без жертв.

23 грудня у центрі міста стався вибух біля офісу, що розташований на вулиці Жуковського, 36. У цьому будинку працює"Рада громадської безпеки" активіста Євромайдану Марка Гордієнка.  Встановлено, що під припаркований автомобіль невідомі кинули вибухівку.

24 грудня близько 10:00 під час проходження вантажного поїзда в районі станції «Застава-1» стався вибух.

«Сходження поїзда з рейок не сталося. В результаті вибуху розірвало шпалу і рейку. Постраждалих немає. За попередніми даними, невідомі заклали на колії вибуховий пристрій», – повідомили у прес-службі. На місці вибуху утворилася воронка завглибшки близько 1 метра.

Заходи:

29 грудня в зв'язку з низкою терористичних актів, які відбулися за останні місяці в Одесі, МВС заявило про початок антитерористичних заходів у місті.

Заявлялося, що вулицями обласного центру будуть спостерігатися значні пересування міліцейського і військового вантажного автотранспорту, екіпірованих людей з автоматичним зброєю, міліція буде зупиняти та перевіряти підозрілих осіб, а також здійснювати огляд особистих речей.

Було оголошено про здійснення низки превентивних і профілактичних заходів з виявлення та недопущення порушень громадського порядку, провокаційних дій з боку радикально налаштованих об'єднань і рухів громадян або окремих осіб, діяльність яких може бути спрямована на дестабілізацію обстановки на території Одеської області та спроб її розгойдати. Керівників політичних сил, об'єднань і партій закликали утриматися в цей період від проведення різного роду масових заходів – протестних акцій, пікетів, мітингів, адже міліції довелося б для цього залучати значні сили для охорони правопорядку, а ці сили потрібні для проведення профілактичних заходів. 

Також читайте: Теракти в Одесі: вибухи на залізницях, в будинках, банках та офісах волонтерів.

Здійснення конртерористичних дій в Запорізькій області

Передумови:

20 січня терористи підірвали залізничний міст у селі Кузнєцовка Розівського району Запорізької області, що на кордоні з Донеччиною. Під час підриву мосту по ньому проходив товарний потяг, який зійшов з рейок. Жертв та постраждалих не виявлено. Підрив залізничного мосту у Запорізькій області кваліфіковано як диверсію. 

Мотивом для підриву стало те, що поряд із підірваним мостом є вузлова станція Камиш-Зоря, яка є ключовою для постачання техніки залізницею в зону АТО.

Заходи:

20 січня голова СБУ Валентин Наливайченко дав відповідні вказівки щодо здійснення в Запорізькій області контртерористичних дій

За координації РНБО, Служба безпеки, МВС, Національна гвардія і Генеральна прокуратура почали здійснення оперативно-слідчих дії з метою розслідування диверсії та затримання її виконавців. 

30 січня Запорізьку область перевели в режим підвищеної готовності щодо надзвичайних ситуацій. У регіоні заявили про здійснення постійного прогнозування можливості виникнення надзвичайних ситуацій та їхніх масштабів, приведення у готовність захисних укриттів для населення, та організацію спеціальних тренувань і навчань жителів регіону в умовах НС.

 Боротьба з тероризмом та диверсіями в Харкові

Спроба №1: 21 січня усі правоохоронні органи Харківщини переведено на посилений режим роботи.

Передумови:

2 січня увечері в Саду Шевченка в Харкові загорілося кафе "Нью Хата". Очевидці повідомили, що чули вибух. За однією з версій, вибухнув газовий балон. Почалася пожежа. Постраждала жінка – за попередньою інформацією, співробітниця кафе. З опіками її доставили в лікарню. Відвідувачі залишили приміщення до приїзду рятувальників.Загальна площа пожежі – близько 200 квадратних метрів. Як повідомлялось, у Харкові почастішали вибухи у клубах, ресторанах і магазинах.

19 січня біля будівлі Московського районного суду Харкова ввечері стався вибух. В результаті вибуху біля будівлі суду постраждало 14 громадян, з них 4 перебували в важкому стані. Вибух стався поблизу будівлі Московського районного суду, де відбувався розгляд кримінального провадження стосовно активіста однієї з політичних сил. Молодик був затриманий під час виборів президента України на одній з виборчих дільниць. Тоді він мав при собі автомат Калашникова, два магазини та гранату.Після завершення судового засідання громадяни почали виходити з приміщення суду, і в цей момент пролунав вибух. За попередніми даними, здетонувала граната. Вибух  кваліфікували як терористичний акт.

Заходи:

21 січня у Харкові створено оперативний штаб, куди увійшли представники прокуратури області, МВС та СБУ. Відповідальність за офіційне інформування громадян про контртерористичні заходи на Харківщині покладено на прес-службу обласної прокуратури. Окрім посилення роботи нарядів та патрулів, нові заходи повинні були стосуватися переважно контролю за переміщенням осіб. Для цього було збільшено кількість патрулів та посилено склад нарядів, які несуть службу з охорони громадського порядку, а також здійснюють охорону об’єктів можливих терористичних посягань. З метою унеможливлення ввезення до Харкова та області вогнепальної зброї, боєприпасів та вибухових речовин введено посилений режим роботи контрольних блокпостів. Посилено також прикордонний контроль та контроль за видачею документів, що посвідчують особу з метою запобігання їх фальсифікації, підробленню або незаконному використанню. Посилено контроль за виявленням у пасажирів підроблених проїзних документів, що дають право на проїзд у транспортних засобах міжміського та міжнародного сполучень.

Спроба №2: харківська АТО в умовах найвищої терористичної загрози

Передумови:

22 лютого у колоні активістів, яка налічувала близько 400 осіб, стався вибух. Біля Палацу спорту зібралися близько 400 активістів та членів громадських рухів Харкова з українськими прапорами. Паралельно проводився збір допомоги для госпіталю, в якому перебувають на лікуванні поранені військовослужбовці. Активісти "Автомайдану" на 2 -30 машинах приєдналися до акції біля Палацу спорту, після чого поїхали до пам'ятника Шевченку. Згодом у СБУ заявили, що підозрюваних у причетності до вибуху в Харкові затримали. В соцмережах також повідомили, що на місці вибуху одразу ж були помічені кореспонденти російського пропагандистського каналу LifeNews. За даними СБУ, за терактом стоять "Харківські партизани". Загинули двоє людей. 23 лютого 15-річний підліток, який постраждав від теракту, помер у лікарні і кількість жертв теракту зросла до трьох

Заходи:

22 лютого у Харкові ввели АТО – найвищий рівень терористичної загрози та проведення антитерористичної операції. Секретар РНБО повідомив, що СБУ разом із МВС розпочали антитерористичну операцію "в результаті якої вже затримано 4 учасники підриву та вилучена зброя, зокрема гранатомет". "Антитерористична операція продовжується", – сказав він, додавши, що за інформацією, наявною у СБУ, група, яка здійснила теракт проходила навчання у Бєлгороді РФ.

Читайте також: Теракти у Харкові: 25 вибухів за півроку.