The Economist: нова російська загроза змусить переважну частину європейських країн збільшити фінансування на оборону

3 Січня 2015, 15:51

Нова російська загроза змусить переважну частину європейських країн збільшити фінансування на оборону. Про це пише Джон Піт, редактор рубрики Європа The Economist у спецпроекті видання «Світ у 2015».

"У 2015-му слід очікувати трьох речей. По-перше, нова російська загроза змусить переважну частину європейських країн збільшити фінансування на оборону після років його зменшення на тлі самозаспокоєння. По-друге, у ЄС з’явиться новий стимул урізноманітнити джерела енергопостачання і відійти від російського газу, та й узагалі послабити економічну залежність ЄС від РФ. По-третє, санкції проти останньої збережуться, а можливо, й посиляться, хоча вони негативно позначаються не лише на Росії, а й на хиткій економіці західноєвропейських країн", – пише Піт.

"Зважаючи на новітню історію, усі три несподівані. Путін давно веде в Європі свою гру в стилі «поділяй та володарюй». Ворогуючи з Польщею, країнами Балтії та подібними до них, він грався у друзів з Італією та Німеччиною. Угорщина, Кіпр і Болгарія традиційно проросійські", – констатує автор.

"З РФ торгували і в неї інвестували чимало європейських компаній. Франція навіть побудувала для неї кораблі Mistral. А лідери країн – членів ЄС на кшталт італійського Сільвіо Берлусконі та німецького Ґергарда Шредера пишалися тим, що їх вважали близькими друзями Путіна", – додає він.

Втім, зазначає Піт, ці дні минули.

"Путінська агресія в Україні не лише призвела до санкцій проти його РФ, а й коштувала російському президентові підтримки більшості його європейських друзів. Франція відтермінувала поставку Mistral. Найпоказовішим прикладом зміни настроїв стала ФРН, найбільший торговельний партнер та інвестор Росії. Щоб мати бізнес із останньою, німецька еліта довго виявляла «розуміння» і заплющувала очі на те, що Путін перетворює свою країну на авто- і клептократію. Але події 2014 року знищили це «розуміння» навіть серед німецьких лівоцентристів (див. «Не словом, а ділом»). Канцлер Анґела Меркель виступила чи не найзапеклішим критиком Путіна на Заході", – додає Піт.

Детальніше читайте у матеріалі "У хаті з ведмедем" у друкованому спецпроекті "Світ у 2015".