З усіх прогнозів на 2015 р. жоден не викликає менших сумнівів, як те, що в усіх світових демократичних державах люди відчуватимуть глибоке розчарування владою. Про це пише Джон Міклтвейт – головний редактор The Economist у спецпроекті видання «Світ у 2015».
"У Британії, Іспанії і Канаді вибори дадуть виборцям шанс частково виявити своє обурення – можливо, на користь політичних аутсайдерів на кшталт Найджела Фараджа і його Партії незалежності Сполученого Королівства. Американські виборці дали волю злості на проміжних виборах 2014 р., а зараз їх знову чекає глухий кут: «республіканський Конгрес» проти президента-демократа. Принаймні в американців є чим потішитися – оздоровленням економіки", – пише Міклтвейт.
"У Європейському Союзі, над яким нависла тінь рецесії і де після голосування до Європарламенту 2014 р. виборці мало що отримали у відповідь на свої обурені вимоги, настрої будуть похмуріші. Те ж, можливо, і в Японії, де у 2015 р. виборцям може набриднути "абеноміка", – переконаний він.
"То й що з того, можете сказати ви: адже на Заході політиків ніколи не люблять, а виборці рідко бувають задоволені. Але це залишає за кадром три моменти, які багато чого можуть прояснити про стан демократії в 2015 році", – наголошує автор.
"По-перше, рівень непопулярності і байдужості на Заході зараз високий, як ніколи. З 2004 р. в опитуваннях Інституту Геллапа більшість американців відповідають, що незадоволені керівництвом держави, і частка цих незадоволених кілька разів перевищувала 80% (тобто більше, ніж під час Уотергейту). Британська Консервативна партія, одна з найуспішніших політичних машин Заходу, у 1950-х роках мала 3 млн членів; на травневі вибори вона вийде, не маючи навіть 200 000. У 2015 р. Франсуа Олланд цілком може побити власний рекорд президентської непопулярності: нинішній рейтинг, 13%, опуститься нижче 10%. Найбільше виграє Марін Ле Пен, лідерка Національного фронту", – прогнозує Міклтвейт.
Детальніше читайте у матеріалі "Болячки Заходу" у друкованому спецпроекті "Світ у 2015".