Тиждень.ua проаналізував рішення Ради і підсумував найголовніше.
Серед іншого, нововведення передбачають скорочення кількості податків та зборів з 22 до 9. Зокрема, до загальнодержавних податків належать податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб, податок на додану вартість, акцизний податок, екологічний податок, рентна плата та мито. До місцевих податків належать податок на майно та єдиний податок.
Внісши зміни до законодавства, парламент знизив розмір ЄСВ (єдиного соціального внеску) з 41% до 16,4%. Нововведення стосуватиметься лише тих підприємств, які виконають програму з детінізації заробітних плат, збільшать зарплатний фонд на 30%, а власне сума заробітної плати становитиме щонайменше три мінімальних.
Також депутати запровадили оподаткування великих зарплат. Для доходів до 10 мінімальних заробітних плат ставка сягатиме 15%. Для доходів, що становлять понад 10 мінімальних – 20% від суми перевищення.
Податок на прибуток розраховуватимуть на підставі даних бухобліку, шляхом коригування фінрезультату до оподаткування на різниці, які визначатимуть платники з доходом більше 20 млн грн на рік, або 5% від загальної кількості платників. Відповідно до прийнятого законодавства, 95% платників податку зможуть визначати податок на прибуток підприємств за даними фінансової звітності без визначення різниць.
Разом з тим від оподаткування звільняються прибутки підприємств та організацій, заснованих громадськими організаціями інвалідів і є їх повною власністю. Нововведення не стосується діяльності, пов’язаної з підакцизними товарами, послуг із поставки підакцизних товарів, отриманих у межах цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи без передачі права власності на такі товари. Крім того, для звільнення від оподаткування на підприємстві протягом попереднього звітного періоду кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, повинна становити щонайменше 50 відсотків від чисельності штатних працівників, а фонд оплати праці таких інвалідів повинен становити щонайменше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці.
Від сплати податку на нерухомість звільнять власників квартир площею до 60 м2 і житлових будинків площею до 120 м2. Сам податок стягуватимуть до місцевих бюджетів.
Окрім того, підвищили ставку податку для пасивних доходів (процентів, інвестиційного прибутку, роялті) – з 15 до 20%.
Акцизний податок становитиме до 5% від обсягу реалізації алкоголю, тютюнових виробів та палива. При чому стягуватимуть його до місцевих бюджетів.
Окремим податком обкладатимуть нові автомобілі (до 5-ти років) з об’ємом двигуна, більшим за 3 літри.
Крім того, депутати залишили військовий збір.
Також закон визначає, що до 1 січня 2016 року ставки рентної плати за користування надрами для природного газу, який реалізується не для потреб населення, видобутого з покладів до 5 км збільшується з 28% до 55 %. З покладів понад 5 км рентну плату підвищили з 15% до 20%. Під час виконання договорів про спільну діяльність, незалежно від глибини видобутку плата становитиме 70%.
Крім того, Рада запровадила додатковий імпортний збір розміром в 5% та 10% на окремі групи товарів. Під дію цього закону не підпадають так звані життєво необхідні товари, до яких, зокрема, належать нафта, природний газ, електроенергія, вугілля, окремі види палива, медична апаратура, ортопедичні пристрої, певні групи товарів для дітей. Також додатковий імпортний збір не поширюється на товари, що безоплатно надають Україні уряди інших країн або міжнародні організації в межах міжнародних (міжурядових) угод, згода на обов’язковість яких надала Верховна Рада України.
Суперечки в парламенті викликала пропозиція Уряду щодо відшкодування ПДВ лише виробникам сільськогосподарської продукції, позбавивши цієї можливості зернотрейдерів. Зокрема, згадане положення опротестувала фракція "Самопоміч". Відповідно до внесеної поправки, рішенням ВР скасували відшкодування ПДВ як для виробників, так і для трейдерів, однак прем'єр-міністр наголосив, що за результатами першого кварталу 2015 року рішення можуть переглянути і Рада внесе поправки до Закону.