З липня дорожчає вода, алкоголь, тютюн, а народження дитини має єдиний розмір допомоги

1 Липня 2014, 13:20

Підвищені тарифи на воду

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, повідомила  про підвищення  тарифів на воду і водовідведення в середньому на 84%

Так, з 1 липня тариф на централізоване водопостачання та водовідведення для жителів Києва зріс більш ніж в два рази  – до 7,46 гривень/куб. м.

У Луцьку ціни на холодну воду і водовідведення підвищили на 71-86% до 8,52 гривні / куб.

У Дніпропетровську тариф на централізоване водопостачання та водовідведення зріс на 55,3%, або на 2,98 гривні до 8,37 гривні / куб. м. 

У Рівному також підвищили ціну на централізоване гаряче водопостачання в 1,5-1,7 рази.

В Запоріжжі тариф на гарячу воду для населення зріс на 87,64%, або з 10,78 гривень до 23,08 гривень за куб.

Крім того, підвищили тариф на гарячу воду для населення Львова – на 45,2-55,9% до 25,04-26,88 гривні/куб. м і на холодну на 38,61%, або 2,22 гривні до 7,98 гривні/куб. м.

Акцизний податок на алкоголь та тютюнові вироби

Також з липня збільшується акцизний податок на алкоголь та тютюнові вироби. Це передбачено законом № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створенні передумов для економічного зростання в Україні".

Відповідно до закону, підвищили ставку на 25% – до 70,53 грн / літр 100% спирту на етиловий спирт, неденатурований спирт, з концентрацією спирту 80 об. % або більше; та інші спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки, денатуровані, будь-якої концентрації, а також на суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями з додаванням спирту. Попередня ставка на ці напої в Україні становила 56,42 грн / літр 100% спирту.

Акциз на вина з додаванням спирту та міцні (кріплені) вина з додаванням рослинних або ароматичних екстрактів зріс на 25,1% – до 3,58 грн / літр. Раніше в Україні діяла ставка на міцні вина в розмірі 2,86 грн / літр. 

Крім того, збільшився акцизний податок на ігристі і газовані вина на 0,25% – до 5,20 грн / літр. Попередня ставка на ігристі і газовані вина в Україні становила 4,16 грн / літр. 

Ставки на сидр і перрі (без додання спирту) зросли з 0,50 грн / л до 0,63 грн / літр, тобто на 26%. 

Як відомо, акциз на пиво в країні з 1 травня 2014 виріс на 42,5% – до 1,24 грн / л.

Також в середньому на 25% також підвищився акциз на тютюнові вироби. Специфічні ставки акцизу на сигарети без фільтра складають тепер 96,88 грн / тис. шт., з фільтром – 216,5 грн / тис. шт, на тютюнову сировину, тютюн, його замінники, тютюнові екстракти та есенції, сигари і сигарили – 272 грн / кг. Мінімальне акцизне зобов'язання зі сплати акцизу на сигарети без фільтра зростає зі 101,6 грн / тис. шт. до 127 грн / тис. шт., з фільтром – з 231,7 грн / тис. шт. до 289,63 грн / тис. шт.

Адвалорна ставка на тютюнові вироби зберігається на рівні 12%.

Єдиний розмір допомоги при народженні дитини

Відтепер виплати складатимуть 41 тис. 280 грн, однак сума не залежатиме від того,  якою ця дитина народилася – першою, другою, третьою тощо. При цому допомогу при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку об'єднали в один вид – допомогу при народженні дитини.

Це передбачено законом України 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створенні передумов для економічного зростання в Україні", схваленим парламентом 27 березня.

Так, відразу після народження дитини сім'ї виплачуватимуть 10 тис. 320 грн. Решту суми  – 30 тис. 960 грн – родина буде отримувати протягом 36 місяців по 860 грн щомісяця.

Якщо член сім'ї, який отримує допомогу, вирішить вийти на роботу, виплати триватимуть до досягнення дитиною 3-х років. Час перебування члена сім'ї у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховуватимуть до трудового стажу.

Разом з тим, допомогу, яка була призначена до 1 липня, не переглядатиметься, а виплачуватиметься в тих же розмірах і термінах, адже відповідно до закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога при народженні дитини надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини.

Оподаткування на доходи фізичних осіб

Крім цього, з 1 липня в Україні вводять три ставки оподаткування на доходи фізичних осіб.

Базова ставка в 15% – якщо дохід до 500 тис. грн, 20% – якщо дохід в 1 млн грн і 25% – якщо дохід перевищує 1 млн грн. Однак цей податок не стосується доходів від зарплати. 

Це передбачено законом № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створенні передумов для економічного зростання в Україні". 

"Якщо база оподаткування звітного податкового року не перевищує 204 прожиткових мінімуму – 15%; якщо база оподаткування звітного податкового року перевищує 204 прожиткових мінімуму, але не перевищує 396 прожиткових мінімумів, до суми такого перевищення – 20%; якщо база оподаткування звітного податкового року перевищує 396 прожиткових мінімумів, до суми такого перевищення – 25% ", – йдеться в законі. 

Згадані ставки діють для всіх пасивних доходів, включаючи, зокрема, дивіденди, відсотки, роялті, інвестиційний дохід.

Компенсація на оплату комунальних послуг

У зв'язку з підвищенням комунальних тарифів Уряд запровадив виплату компенсацій на оплату комунпослуг. 

Надання компенсації залежатиме від доходу кожної окремої родини: якщо дохід нижчий прожиткового мінімуму, члени сім’ї мають право на компенсацію.

Розмір прожиткового мінімуму для сім'ї дорівнює сумі прожиткових мінімумів для кожного члена сім'ї відповідно до його приналежності до основних соціальних і демографічних груп населення (до складу сім'ї включаються особи, зареєстровані у житловому приміщенні).

Як відомо, в Україні з 1 січня 2014 року для дітей віком до 6 років встановлений прожитковий мінімум в розмірі 1032 грн, для дітей від 6 до 18 років – 1286 грн, для працездатних осіб – 1218 грн, а також для осіб, які втратили працездатність, – 949 грн.

У Міністерстві соцполітики пояснили, що, наприклад, сім'я з чотирьох чоловік (чоловік, дружина, одна дитина віком до 6 років, друга – від 6 до 18 років) може заробляти 4500 грн на місяць за рахунок роботи батьків, проте прожитковий мінімум для сім'ї становить 4764 грн, оскільки два члени сім'ї не працюють. Таким чином, дохід менше прожиткового мінімуму для сім'ї, тому вона має право на компенсацію.

Тому до підвищення цін і тарифів на природний газ та теплову енергію (до 1 травня 2014 року) сім'я платила за ці послуги в межах встановлених норм 300 грн на місяць, а після підвищення – 400 грн. Розмір щомісячної економії в такому випадку становитиме 100 гривень. Згадану суму не будуть видавати готівкою – її зараховуватимуть на особові рахунки платника ЖКП.

Для того, щоб оформити компенсацію, сім'ї потрібно звернутися до районного управління соцзахисту населення за місцем реєстрації, де необхідно написати заяву, надати довідку про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні, і пред'явити паспорт. При цьому розмір компенсації буде розраховуватися окремо для кожного виду комунальних послуг в опалювальний і неопалювальний періоди. Компенсацію надаватимуть з місяця звернення громадянина до управління соцзахисту до завершення опалювального періоду 2014-2015 років.