Однак засідання не відбулось через розгляд суддею іншої справи, хоча обвинувачений з'явився на слухання. Справу розглядатиме суддя Оксана Лапченко. Володимир Бурцев був оголошений у державний розшук ще у 2015 році, переданий з боку ОРДЛО — у 2019, але до суду передане провадження, датоване липнем 2021-го.
Випадок Володимира Бурцева — неординарний, тому що ця людина двічі брала участь в процесі обміну з обох боків лінії фронту. У 2015 році він був затриманий українськими правоохоронцями за участь у збройних формуваннях за місцем проживання. І переданий на обмін на українських полонених в окупований Донецьк. Але він знов потрапив на вільну територію України під час обміну заручників у грудні 2019 року: цього разу його передали українській стороні представники ОРДЛО. В січні 2020 року чоловік приїхав на постійне місце проживання в селище Бахмутського району. Зі слів матері, в нього не було жодних документів. Цю інформацію про Бурцева Тиждень отримав від волонтерів, які спочатку намагалися допомагати чоловіку відновити документи.
Її підтверджують спеціалісти “Медійної ініціативи за права людини”, які стежать за цієї справою. Так про нього писала координаторка МІПЛ Тетяна Катриченко: “Колишні заручники говорять, що Бурцев у 2014-му воював на боці терористів, потім був затриманий українськими правоохоронцями та переданий під час одного з “обмінів” в ОРДЛО. На окупованих територіях його звинуватили у співпраці з СБУ й знову затримали”. У цьому ж розслідуванні наводиться свідчення колишніх заручників щодо причин, за якими Бурцев знов потрапив на обмін: “Коли Бурцева передали у Донецьк, він почав їздити на “Уралі” – припускаю, возив боєприпаси. Але потім чимось недогодив своїм же, тому бойовики його й “засудили”. Але Бурцев завжди був і залишається “сепаром”, – говорить один з колишніх заручників про колишнього співкамерника”.
Читайте також: Обмін полоненими: інтрига затягується
Біля стін суду Володимир Бурцев розповів кореспондентці Тижня, що є людиною з інвалідністю через артрит і не міг катувати людей, вчинювати ті злочини, які йому інкримінують, і навіть не зміг би водити "Урал". Також обвинувачений додав, що зараз його також судитимуть за справами 2014-2015 років, які на нього відкривали ще до першого обміну. Зараз він свою провину визнає тільки стосовно цих справ, і каже, що не порушував закон з того часу, як його вперше обміняли. Вдруге на обмін він просився самостійно, однак його звинуватили у тому, що його завербовали спецслужби України.
Наразі Бурцев обвинувачується у вчиненні теракту (ст. 258 ККУ), незаконному поводженні зі зброєю (ст. 263 ККУ), а також в участі у терористичній організації (ст. 258-3), але за ч. 2 цієї статті, яка передбачає звільнення особи “від кримінальної відповідальності […] яка добровільно повідомила правоохоронний орган про відповідну терористичну діяльність, сприяла її припиненню або розкриттю злочинів, вчинених у зв'язку із створенням або діяльністю такої групи чи організації, якщо в її діях немає складу іншого злочину”.
Також, МІПЛ повідомляє, що цього тижня Верховний суд виніс рішення про перенесення слухань у справі Євгена Бражникова з Донецької області до Києва – в Оболонський суд. Бражников – теж звільнений з полону у грудні 2019. Його обвинувачують у причетності до тортур у в’язниці НЗФ “ДНР” “Ізоляція”.
Про те, що колишні бранці вказували на бойовиків, які потрапили на обмін разом з ними, Тиждень також писав на початку 2020 року – (№ 9 (641) від 27 лютого 2020 р.)