Там, де немає рейтингу. «За майбутнє» у Запоріжжі

Політика
30 Вересня 2020, 12:39

Деякі політичні сили прагнуть виграти за рахунок гучного ім’я партії, а деякі йдуть під новим ім’ям, але зі старою історією.  Так, у Запоріжжі і області дуже активно заявляє про себе нібито нещодавно створена, на перший погляд, амбітна партія з багатообіцяючою назвою «За майбутнє». Здавалось, що ще потрібно виборцям, які прагнуть змін для свого рідного міста або селища? Нові обличчя, які до того ж обіцяють світле майбутнє. Така собі гра слів могла би зіграти за цю партійну силу. Лікарі, громадські діячі, викладачі, науковці, активісти, фермери. І це далеко не весь список обличь партії. Однак варто почати з історії її створення та так званих «нових обличь, які її очолюють».

 

До депутатської групи «Партія «За майбутнє» у Верховній Раді зараз входять 24 народні депутати-мажоритарники, які свого часу були представниками різних політичних сил: є й ексрегіонали, і колишні представники партій «Відродження», УКРОП та «Наш край», БПП і «Народний фронт». Про створення партії оголосили у травні 2020-го. Основою її стала саме однойменна депутатська група на чолі з «найкращим другом» олігарха Ігоря Коломойського – Ігорем Палицею, який ще донедавна був членом президії УКРОПу. Партію активно рекламують. За даними ОПОРА, тільки у серпні 2020 року партія витратила на політичну рекламу у соцмережах майже $23 тис. – більше ніж всі інші партії. Скільки дійшло саме до Запорізької області – невідомо.

 

Донедавна про партію безпосередньо у Запоріжжі ніхто не чув. Вона існувала, але про неї майже не було ніякої інформації, відповідно містян не цікавили кандидати, які йдуть на вибори від цієї політсили. Перший допис на офіційній сторінці партії «За Майбутне» у місті з’явився 16 липня. Тоді була опублікована інформація про голову обласної партійної організації – Віталія Сиволапа. Судячи з біографії, яку прикріпили під фотографією, зрозуміло, що Сиволап ніколи не мав відношення до будь-якої політичної сили. Він багато років працює лікарем-кардіологом, має вчене звання професора та очолює одну із кафедр Запорізького державного медичного університету.

 

«Віталій Сиволап впевнений – прийшов час змінити наше життя та разом будувати гідне майбутнє», – написали на сторінці досить загальний лозунг. На офіційному ж сайті партії вказано, що Віталій Сиволап є головою організації з 3 травня.

 

Читайте також: «За майбутнє». Спроба створення нової політичної франшизи

 

Після цього на сторінці партії з’являються, на перший погляд, нейтральні дописи про важливість розвитку медичної сфери, освіти, економіки, металургії (місто зобов’язує). Разом з тим, багато дописів за участю Віталія Сиволапа і безпосередньо лідера партії Ігора Палиці. 30 серпня на острові Хортиця, у Запоріжжі, відбувся перший з’їзд партії, на якому офіційно представили кандидата на посаду мера Запоріжжя. Ним мав стати вищезгаданий лікар Сиволап. Проте сталося інакше.

 

«Лідер обласної команди «За майбутнє», ректор Запорізького національного університету Микола Фролов підтримав висунення на посаду Запорізького міського голови ековолонтерки, борця за чисте повітря та прозору політику Олесі Крамаренко: «Олесю Миколаївну знає дещо менша частина містян, аніж, наприклад, мене. Але діло це наживне, як то кажуть, з віком минеться, враховуючи її активність та комунікабельність. Головне – місту потрібен саме такий лідер, як вона», – написали 23 вересня на офіційній сторінці партії.

 

Наразі про Олесю Крамаренко й справді мало, що відомо. Вона активно займається питанням екології у Запоріжжі. У травні 2019 року запорізька «Самопоміч» під час свого зібрання визначила чотирьох представників регіону, які мають потрапити до виборчого списку партії на парламентських виборах. Друге місце в цьому регіональному рейтингу посіла Крамаренко. Проте вона швидко змінила вподобання і вже через рік опинилася у партії «За майбутнє». Можливо це черговий продуманий хід партії, проте з об’єктивної точки зору, шанси обійняти посаду мера у Крамаренко мінімальні, а от депутатом у міській раді вона цілком би могла стати.

 

Читайте також: "Голос" йде шляхом Mary Key

 

Серед інших відомих облич партії – вже згаданий Микола Фролов, ректор Запорізького національного університету та народний депутат 8-го скликання. Свого часу очолював запорізьку міську організацію СДПУ (о), але потім балотувався і від Соцпартії, і від «Єдиного центру», і від «Батьківщини». У Верховній Раді був членом фракції БПП.  Також Володимир Москаленко – депутат Запорізької міськради, Аскад Ашурбеков – соціолог, Ірина Пірогова – еколог, Олег Буряк – депутат Запорізької облради, інші відомі запоріжці, які є лідерами команди у різних районах міста. Також до команди активно приєднуються представники з Мелітополя, Енергодара, Михайлівки та інших міст.

 

Ще одна  особа з запорізького осередку партії, яка постійно фігурує –  депутат Запорізької обласної ради від фракції «Батьківщина» Геннадій Фукс.  Перед президентськими виборами у 2019 році висували версію, що Фукс планує стати очільником Запорізької області. Само собою, за умови перемоги в президентських перегонах Юлії Тимошенко. Але після поразки лідерки багато депутатів вирішили покинути партію. Виключенням не став і Фукс, який до того ж відомий як найбагатший депутат обласної ради. Варто зазначити, що  Геннадій Фукс був незмінним заступником чотирьох губернаторів Запорізької області – з 2006-го по 2010 рік, так що не з чуток знає, як правильно управлятися з бюджетними грошима.

 

У місцевих ЗМІ активно обговорюють, що Фукс зібрав у нову партію людей раніше непомічених у політиці, щоб підняти рейтинг бренду, але наразі йому це майже не вдається. Вся надія на одного із відомих членів партії Миколу Фролова. У 2015 році він був кандидатом у мери Запоріжжя від «Блоку Петра Порошенка» і вийшов у другий тур.

 

Читайте також: Чому місцеві вибори на Донбасі можуть не відбутися

 

«У новій партії ми будуємо таку систему комунікації, де немає лідерів-ікон, і думка кожного поважається і враховується. Нас всіх об'єднує потреба вирішити спільні проблеми нашої області – енергоеффектівность, модернізація ЖКГ, розвиток інфраструктури, створення сприятливих умов для розвитку малого і середнього бізнесу», – узагальнено розповів Фукс про нову політсилу в інтерв’ю виданню «Новий день».

 

Він є лідером команди у Дніпровському районі Запоріжжя, активно зустрічається з виборцями і нібито заклопотаний їх проблемами. Можна припустити, що саме Фукс – реальний керівник партії у Запорізький області, а також комунікатор з Києвом.  В інтерв’ю виданню «Новий день» він заявив, що особисто знайомий з Палицею, який і пропонував йому очолити обласний виборчий штаб. Однак і про Сиволапа політик не забув, а себе записав у так звані «підрядники».

 

«Партію «За майбутнє» в області (в результаті тільки в місті. Обласний осередок очолює Фролов – Ред.) очолив відомий кардіолог, доктор наук, професор Віталій Сиволап. Мені ж, довірили керівництво обласним виборчими штабом. На мені загальна організація виборчого процесу в області, допомога у формуванні регіональних команд, координація роботи виборчих штабів», – заявив Фукс.

Також депутат активно заперечує думку, що партію фінансує Коломойський і заявляє, про фінансування на місцевому рівні, безпосередньо з кишень кандидатів.

Роблячи висновки, наразі не можна давати точних прогнозів чи є у партії та її лідерів шанси на місцевих виборах. Судячи з усього головна мета партійного осередку – щоб саме Геннадій Фукс залишився в обласній раді, а все інше – «декорації» із авторитетних та шановних людей міста. Навіть не дивлячись на склад команди, рейтинг партії залишає бажати кращого. За даними групи «Рейтинг», станом на середину вересня партія має менше 4% підтримки на виборах до облради. Серед партій, які висуваються до міської ради – менше 2%. Тому Запоріжжя цілком може стати виключенням із переможної ходи політсили Палиці-Коломойського регіонами.