Два місяці тому мер Черкас Анатолій Бондаренко приїхав до Києва на з’їзд партії «Пропозиція». Політсила, яку вже тоді у ЗМІ охрестили «партією мерів», провела з’їзд у КВЦ «Парковий» – рідному для президентського політпроєкту місці. Хоча Бондаренко, зрештою, приєднався до іншої, умовно опозиційної до чинної влади партії регіональних еліт «За майбутнє», але залишив по собі яскравий жарт на тему місця проведення заходу. «Головний штаб «Слуги народу» поверхом нижче. Тому давайте казатимемо так: мери розташовані над ними», – заявив він.
31 серпня «Слуга народу» провела з’їзд на даху КВЦ «Парковий». Тепер уже точно ніхто не зможе орендувати «поверх вище». Сумнівно, що організатори якось зважали на репліку Бондаренка. Однак порівняння напрошуються самі. Наприкінці літа «слуги» офіційно оголосили про похід на місцеві вибори. Там їхніми головними опонентами стануть не закляті суперники з числа прихильників екс-президента Петра Порошенка, а чинна влада на місцях. Вона виходить на бій цілою когортою регіональних проектів: «Пропозиція», «За майбутнє», «Рідне місто», «Єднання»… Всіх і не перелічити.
Читайте також: "За майбутнє". Політична франшиза
На свіжому повітрі
Офіційно з’їзд вирішили провести провели на даху, щоб розмістити гостей на свіжому повітрі. Епідемію COVID-19 ніхто не скасовував, а у прес-службі політсили навіть попередили, що можуть відмовити в акредитації, аби забезпечити соціальну дистанцію. У підсумку на відмову ніхто не поскаржився, а на заході були присутні представники усіх головних видань столиці. Під час офіційної частини з’їзду, коли гостей попросили всістися на виділені місця, чимало стільців для преси (в останніх рядах) виявилися порожніми.
Варто додати, що дату з’їзду переносили кілька разів. Ще у липні голова партії Олександр Корнієнко орієнтував журналістів на 21 серпня. Потім дату перенесли на 29 серпня. Потім на 30-те. І нарешті остаточно визначили понеділок, 31 серпня. Для ласих до чуток і пікантних подробиць журналістів, постійні перенесення стали основою для готової теорії змови. Від самого ранку у профільних групах у соцмережах писали про «епідемію коронавірусу серед слуг». Мовляв, значна частина депутатів захворіла і саме тому захід перенесли кілька разів.
Стандартний для заходів "слуг" фуршет цього разу виявився менш різноманітним, ніж зазвичай. Хоча після завершення офіційної частини журналістів наполегливо запрошували до столу
– Це насправді диверсія. Вони зібрали президента, уряд, депутатів і журналістів в одному місці, щоб усіх одразу заразити.
– Але уяви, наскільки легко буде взяти коментар у лікарні, – жартували між собою медійники на з’їзді.
Щоправда на заході були присутні далеко не всі нардепи від «слуг» навіть із числа головних речників. Це наводило на певні тривожні роздуми. Коли ж депутати відчутно «кахикали» під час коментарів, то ставало взагалі не до сміху. Заспокоювало те, що серед «слуг» чимало курців. Як відомо, особливо там полюбляють «айкоси» і подібні новітні пристрої. За словами спікера Дмитра Разумкова, станом на 25 серпня у парламенті лише двоє депутатів хворі на COVID-19. Одна з них – очільниця іншої партії.
Читайте також: Голос йде шляхом Mary Key
Поки що найперші
Потрапити на з’їзд можна було двома шляхами. Або ліфтом через головний вхід у КВЦ «Парковий», або мостом від Маріїнського парку. Міст збудували поруч із так званим «будинком монстром» на вулиці Грушевського. Йдеться про одну з найсуперечливіших забудов столиці, де довгий час проживав нинішній президент. Спеціальний автомобільний міст звели ще за часів «біло-блакитної» влади. Тоді КВЦ «Парковий» називали «вертолітним майданчиком Януковича». Мостом можна було потрапити з вертольота до головних держофісів столиці.
Потрапити на з'їзд можна було через міст від Маріїнського парку
Поруч з обома входами на з’їзд «слуг» зібралися нечисельні активісти, вимагаючи вирішення питання проблемних довгобудів у столиці. Судячи з плакатів, усі назви ЖК пов’язані з Анатолієм Войцеховським – одним із найбільш скандальних забудовників Києва. Увесь час захід СН відбуватиметься під акомпанемент мітингувальників. Вони постійно щось кричатимуть, одного разу навіть ненадовго перекриють проїжджу частину на вулиці Парковій, але з даху розібрати вдасться лише слово «Ганьба!».
Власне дах, де провели з’їзд «Слуги народу» – і є планованою зоною посадки вертольотів. Там є навіть відповідні позначки. Перед самим початком офіційної частини прямо на позначках для вертольотів стоять двоє дівчат – білявка і брюнетка. Передусім вони привертають увагу партійними бейджами із написом «Команда». По-друге, брюнетка надягла сукню, яка постійно задирається догори від вітру, нагадуючи про відоме фото Мерілін Монро під час роботи над фільмом «Сверблячка сьомого року». Білявка, яка завбачливо вдягла брюки, дивиться на колегу поблажливо. Зрештою, вони вирішують змінити локацію і відійти від самого центру даху.
– А що там? – каже брюнетка у сукні, реагуючи на вигуки мітингарів під КВЦ «Парковий».
– А нічого, – демонструє знання кон’юнктури вуличних протестів у столиці блондинка в брюках.
У цей час поруч проходить нардеп СН із зеленим картонним держаком для голосування під час з'їзду. Це видає в ньому делегата і зареєстрованого члена партії. Він зупиняється біля дівчат, починає з ними вітатися і сипати компліменти.
– У вас тут конкурс краси? Може я помилився заходом?
– Ні. Це я вас просто доповнюю тут, – відповідає блондинка у брюках. – Поки що, – додає вона ж після паузи.
Брюнетка в сукні після цієї репліки починає нервово сміятися. Делегат не знайшов, що відповісти. За даними всіх вартих довіри соціологічних опитувань, «Слуга народу» й досі лідер за рейтингом серед партій на національному рівні. Однак ідеться про можливі вибори до Верховної Ради. У регіонах, коли мова заходить про місцеві вибори, партія президента часто вже не фаворит.
Читайте також: У чому секрет довголітті мерів
Кандидати
Змінити ситуацію на свою користь повинні ключові обличчя «Слуги народу» в регіонах. На з’їзді представили 23-х кандидатів від «слуг» на посади мерів найбільших міст.
– Тут немає діючих мерів. Тобто ми зберігаємо ухил до нових облич. Але це вже обличчя досвідчені. Нові, але досвідчені, – рекламує список журналістам голова партії Олександр Корнієнко
Організатори виділили найбільше уваги уже відомій претендентці на посаду очільниці столиці Ірині Верещук (окрім живої промови, на екранах продемонстрували її рекламний ролик, а також хтось подарував кандидатці букет троянд). Однак серед журналістів найбільший ажіотаж викликав Олег Філімонов. Гуморист, найбільш відомий як учасник команди КВК «Одеські джентльмени», а також ведучий ТБ-програми «Джентльмен-шоу», висувається в мери південного міста (Одеси, а не Миколаєва, уродженцем якого він є). У коментарях Філімонов розповідає про стратегію перемоги над чинним міським головою Геннадієм Трухановим. Власне, незважаючи на зусилля Верещук, промова Філімонова стала найбільш яскравою і під час офіційної частини з’їзду.
– Одеса стає містом вихідного дня. Бо є море, яке ще не можна перелити в іншу тару й кудись перевезти, і є де заночувати. Потрібно змінити стратегію бачення міста, – розповідає Філімонов.
– Я зібрав команду, яка дозволить поглянути на Одесу як на місто можливостей для появи одеських геніїв: музикантів, поетів, письменників, художників, спортсменів, бізнесменів. Власне, нормальних, веселих, трохи хіппішнИх одеських людей, які люблять зробити ґешефт, тобто шоб усім було добре, – додає кандидат.
Головною зіркою з'їзду став Олег Філімонов
Стос агіток Ірини Верещук хтось просто лишив на підлозі
Настанови від президента і тінь Фокіна
З’їзд «слуг» не обійшовся без перших осіб держави. З промовами виступили президент Володимир Зеленський, прем’єр-міністр Денис Шмигаль та голова Верховної Ради Дмитро Разумков.
Президент зупинився передусім не на місцевих виборах, а на підсумках першого року роботи монобільшості. Якщо коротко, то розпускати парламент найближчим часом він не планує, але працювати над помилками парламентарям доведеться. Треба позбавлятися «мікробів» – це, судячи з усього, опозиційно налаштовані депутати у лавах партії. Водночас президент бодай частково, від супротивного, розшифрував нове передвиборче гасло «Слуги народу»: «Україна – це ти». Білборди з загадковим девізом нещодавно з’явилися по всій країні. За словами глави держави, «ти» – це не міністри, не депутати, не губернатори, не мери, не влада, не президент, не агенти інших держав, не грантоїди, не радикали, не експерти в соцмережах. «Україна – це ти. І давайте про це пам’ятати», – завершив думку президент, так і не навівши позитивних характеристик загадкового «ти».
Володимир Зеленський депутатів і похвалив, і посварив
Виступ Шмигаля запам’ятався менше, ніж запитання журналістів про можливу відставку уряду восени. У керівництві партії критику уряду з боку депутатів політсили вважають нормальним процесом.
– Дискусія депутатів та уряду останнім часом взагалі триває доволі жорстко. Це не щось нове. У нас в Україні завжди точаться дискусії про майбутнє уряду. Це класика, – зазначає Корнієнко.
Інша гучна тема останніх днів – заяви представника України в ТКГ Вітольда Фокіна щодо майбутнього Донбасу та амністії бойовикам. Тут серед «слуг» різні настрої. Від нейтральності Корнієнка: «Фокін починає свій шлях в ТКГ. Парламент не займається зовнішньою політикою». До осуду, наприклад, від його колеги по комітету Віталія Безгіна: «Я думаю, що з паном Кравчуком діалог вибудовується нормально. Добре, що там ( у ТКГ – Ред.) є Олексій Резніков, з яким точно просто вести діалог. Що стосується пана Фокіна, то я взагалі не розумію, що людина з такими поглядами робить у ТКГ, представляючи Україну. Хотілося б, звісно, цього пана побачити вживу і якось його підкоригувати. Але чесно, його напевно треба не коригувати, а звідти відкликати».
Повертаючись до теми місцевих виборів, то «Слуга народу» вважає за можливе ситуативні союзи в місцевих радах з будь-якими партіями.
– Формально в місцевих радах немає коаліції і я не можу гарантувати, що якесь голосування не буде спільним. Не тому що домовилися, а тому що вся обласна рада, наприклад, голосує за обласний бюджет. Більшість на місцевому рівні завжди синтетична і завжди складається з різних фракцій. Я можу точно сказати, за що наші не будуть голосувати. Точно не голосуватимуть квазіполітичні рішення. Це коли місцева рада бере на себе повноваження, яких у неї немає. Наприклад, на Сході про стосунок цієї місцевої ради до певних закордонних країн, а на Заході часто приймають якусь недовіру уряду, – відповів Тижню Корнієнко.
Після офіційної частини делегати і гості швидко розійшлися. Хтось готуватися до нового парламентського тижня, який стартує вже 1 вересня. Хтось продовжувати виборчу кампанію у себе в регіоні.
Детальніше про перебіг кампанії на місцевих виборах у конкретній області ви можете дізнатися з циклу матеріалів від регіональних кореспондентів Тижня. Шукайте матеріали під заголовком «Місцеві вибори» за посиланням. Перелік постійно поповнюється.