Як зазначається в заяві, 12 квітня збройні проросійські бойовики захопили урядові будівлі в скоординованій та професійної операції, проведеній в шести містах Східної України. Багато бойовиків були забезпечені бронежилетами, уніформою без розпізнавальних знаків та зброєю російського походження.
Держдеп зазначає, що 12 квітня операції були заплановані заздалегідь, і про це свідчить те, що захоплення відбулися одночасно в декількох місцях у Східній Україні: Донецьк, Слов'янськ, Красний Лиман, Краматорськ, Красноармійськ, Дружківка.
Також Держдеп зазначає, що український уряд звітує про те, що російські розвідники беруть безпосередню участь в організації цих заходів проросійських озброєних груп опору у Східній Україні. Крім того, український уряд затримав громадянина, який сказав, що він був завербований російськими спецслужбами і йому доручено провести підривну діяльність у Східній та Південній Україні, в тому числі – захоплення адміністративних будівель. У Держдепі наголошують, що всі ці докази підривають претензії російського уряду на те, що Україна перебуває на межі "громадянської війни".
У заяві зазначається, що у кожному з цих випадків незалежні засоби масової інформації піддавалися переслідуванням, а проросійські ЗМІ отримували спеціальний доступ і використовувалися для трансляції вимог цих збройних груп.
Як наголошується у заяві, події 12 квітня переконливо показують, що у східній частині України Росія тепер використовує ту ж тактику, що була використана в Криму для того, щоб розпалити сепаратизм, підірвати суверенітет України, і здійснювати контроль над своїм сусідом в порушення зобов'язань Росії в рамках міжнародного права, наголошується в заяві.
Держдеп зауважує, що законний уряд України в Києві продовжує проявляти стриманість і застосовує силу, коли громадська безпека перебуває під загрозою, а спроби вирішити ситуацію шляхом діалогу зазнали невдачі. Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк був в регіоні в п'ятницю, 11 квітня, щоб обговорити готовність центрального уряду працювати з регіонами з питань децентралізації – в тому числі в таких питаннях як місцеві вибори, місцеве управління бюджетами, фінансами та освітою, а також закріплення російської мови як офіційної мови напередодні президентських виборів 25 травня.
Нагадаємо, Росія не знайшла підтримки у членів Ради Безпеки ООН, яка на своєму екстреному засіданні в ніч на понеділок, 14 квітня, обговорила кризову ситуацію в Україні. Засідання було скликане за ініціативою Росії, яка вважає неприйнятним використання сили українськими властями для наведення ладу на сході країни.
Тим часом, США, Велика Британія, Франція і Австралія виступили з різким засудженням ролі Росії в подіях в Україні. Представники цих країн підкреслили схожість того, що відбувається зараз у східних регіонах, з окупацією Криму російськими військами.
"Міжнародне співтовариство не ошукане кремлівською пропагандою і дезінформацією", – резюмував свій виступ представник Великої Британії Лайалл Грант.
Інші країни – учасниці засідання були менш різкі в оцінках, але повністю підтримали право України на захист своєї цілісності і підтримки порядку.