Події 26 листопада: Янукович дав інтерв’ю українським телеканалам, у Києві об’єднали Євромайдани

27 Листопада 2013, 00:50

26 листопада президент Віктор Янукович дав інтерв’ю тележурналістам Савіку Шустеру («Шустер LIVE», телеканал «Інтер»), Олександру Ткаченку («Студія 1+1»), Андрію Куликову (телеканал ICTV), Ларисі Губіній («5 канал») та Олегу Панюті (телеканал «Україна»).

Янукович заявив, що його плани не змінюються, і він таки буде брати участь у саміті «Східного партнерства» у Вільнюсі, який відбудеться 28-29 листопада у Вільнюсі. Крім того, президент заявив, що угода про асоціацію з Євросоюзом буде підписана, коли умови підписання влаштовуватимуть обидві сторони

"Щойно ми вийдемо на той рівень, який нам буде комфортний, коли він відповідатиме нашим інтересам, коли ми домовимося на нормальних умовах, тоді ми будемо вести розмову про підписання. Коли це буде, швидко чи не дуже швидко, час покаже. Я хочу, щоб цей час був якомога скоріше", – заявив Янукович.

"Ми визначилися. У нас цього питання немає. Але все, що стосується умов, це питання принципове", – додав він.

Янукович також додав, що "аплодує" тим, «хто вийшов за європейську інтеграцію». Він також вкотре заявив, що вимоги Міжнародного валютного фонду щодо підняття тарифів на житлово-комунальні послуги для населення є неприйнятними. 

Між тим, в Україні продовжувалися маніфестації на підтримку європейської інтеграції в Україні. Так, студенти Ужгородського національного університету долучилися до всеукраїнського студентського страйку.

Водночас, у Києві студенти Києво-Могилянської академії та Київського національного університету імені Шевченка пройшлися маршем від парку Шевченка до Майдану Незалежності.

Під Кабінетом міністрів відбувалася мирна маніфестація із вимогою звільнити прем’єр-міністра Миколу Азарова та відновити євроінтеграційний курс України.

Також міліція почала провадження через розгром Євромайдану у Дніпропетровську за фактом хуліганства. Як повідомив на брифінгу заступник начальника ГУМВС України в Дніпропетровській області Сергій Третьяков, в понеділок о 22:30 у Головне управління внутрішніх справ надійшло повідомлення про те, що на Європейській площі міста відбувся конфлікт між учасниками Євромайдану та групою молодих людей у кількості 10-15 осіб.

За його словами, під час конфлікту був пошкоджений намет зі звукопідсилюючою апаратурою, а також тілесні ушкодження отримав координатор Євромайдану Віктор Романенко. Третьяков також повідомив, що міліція не отримувала завдання розганяти Євромайдан, "і робити це не збирається".

Прокуратура Києва ж почала розслідування за заявою Служби безпеки України про пошкодження їхнього автомобіля на Європейській площі в понеділок увечері.

У Чернівцях міська рада відмовла ініціаторам акції на підтримку європейської інтеграції України в установці наметового містечка на Центральній площі. За словами координатора акції Тараса Прокопа організатори акції подали заявку до міськради про встановлення наметів, проте їм відмовили, мотивуючи це тим, що Центральна площа розташована у буферній зоні колишньої резиденції митрополитів Буковини і Далмації, включеної в список Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.

26 листопада свою підтримку українським прибічникам євроінтеграції висловили депутати сейму Польщі. Так, президія комітету закордонних справ Сейму Польщі звернулася до лідерів ЄС і урядів його держав-членів із проханням використати час, що залишився до початку саміту Східного партнерства у Вільнюсі, для того, щоб угоду про асоціацію на саміті у Вільнюсі було все-таки підписано.

«Хочемо запевнити, що Польща залишається активним прихильником збереження європейської пропозиції для України . Будемо докладати усіх можливих зусиль, аби двері в Європу для України не було зачинено. Підписання Угоди про асоціацію до цих пір, незважаючи на заморожування переговорів, є реальною перспективою», – йдеться у заяві.

Також із підтримкою Євромайдану у Брюсселі виступили депутати Європарламенту – британець Чарльз Теннок, поляки Ян Козловські, Марек Мігальські, Яцек Саріуш-Вольські та колишній Президент Європарламенту Єжи Бузек.

Теннок звернувся до присутніх зі словами підтримки, наголосивши, що він уважно стежить за розвитком подій в Україні. «Я переконаний, що Україна має бути в ЄС», – сказав він. Єжи Бузек в розмові з учасниками демонстрації наголосив, що Україна повинна самостійно схвалювати рішення щодо свого майбутнього, однак висловив переконання в тому, що шлях євроінтеграції був би найкращим як для України, так і для Європи в цілому, для посилення стабільності та безпеки на континенті.

Прем’єр-міністр України Микола Азаров, між тим, під час зустрічі з іноземними ЗМІ заявив, що відкласти підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом вимагала Росія.

"Керівництво РФ однозначно заявило: підписання Угоди означає, що далі обговорювати торгово-економічні режими (між Україною і Росією) не матиме сенсу. Нам було чітко сказано – ми готові в трьохсторонньому режимі обговорити проблеми, але для цього відкладіть підписання Угоди і ми сядемо за стіл перемовин, домовимося, а потім підписуйте", – сказав прем'єр.

Водночас, у вівторок стало відомо, що окружний адміністративний суд Києва прийняв до розгляду позов Європейської партії України про визнання недійсний урядового розпорядження про припинення підготовки до підписання Угоди про асоціацію Україна-ЄС (№ 905-р).

Засідання у справі відбудеться 10 грудня о 13:00. У своєму позові Європейська партія вимагає визнати незаконним і нечинним розпорядження Кабміну про призупинення процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію від 21 листопада. На думку заявника, даний документ суперечить низці законів України і порушує права громадян країни.

Також 26 листопада стало відомо, що у проекті декларації Вільнюського саміту для шести країн Східного партнерства ЄС замінив статтю декларації про членство в Союзі на статтю про визнання європейських прагнень цих країн. Підсумкова декларація саміту зараз не включає в себе статтю з угоди ЄС, яка дозволяє будь-якій європейській країні, подати заявку на членство, якщо вона «поважає фундаментальні цінності ЄС». В той же час, в оновленому проекті підсумкової декларації Вільнюського саміту учасників ініціативи «Східне партнерство» залишили згадку про можливе підписання угоди про асоціацію з Україною.

Та 26 листопада екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко закликала політичні сили прибрати партійну символіку і створити єдину раду Євромайдану.

"Заради нашої мети, заради нашої єдності, заради нашої сили і нашої перемоги, я від усього серця прошу всі політичні сили прибрати партійну символіку, партійні прапори, намети, гасла", – закликала екс-прем'єр.

"Все, що заважає нашій абсолютній єдності, має бути негайно прибране! Зробіть навіть більше, ніж вимагає громадський майдан. Нам потрібен результат – Угода про асоціацію, а не процес партійних змагань", – підкреслила Тимошенко.

Ввечері цього ж дня лідер фракції "Батьківщина" Арсеній Яценюк зачитав текст звернення екс-прем'єра і оголосив про об'єднання двох Євромайданів. Станом на 22:54 мітингувальники зібралися на Майдані Незалежності без партійної символіки та з великими прапорами України та ЄС.

Водночас координаційна рада Євромайдану заявила, що дізналася про рішення політиків про об'єднання зі ЗМІ та соціальних мереж.

Позначки:

читати ще