«Останні дні перед самітом Східного партнерства у Вільнюсі все більше і більше нагадують драму з багатьма діями. Як і у фільмах Гічкока, напруженість продовжує зростати. Лише дія якось не рухається вперед», – зауважує політик.
Верховна Рада досі не прийняла закони, які були б гарантією згоди ЄС підписати угоду про асоціацію на саміті, відкладаючи рішення з тижня на тиждень. Тепер, коли час минає, відкладає його з дня на день.
На думку європарламентаря, можна припустити, що постійне перетягування канату і гра в покер, в якій чекають, хто моргне першим чи хто першим капітулює і закричить «згода», буде тривати до самого саміту. Проте така формула утримання напруги до останньої хвилини підходить для фільмів, але «не повинна бути присутня у випадку таких важливих міжнародних політичних рішень».
«Ми говоримо про можливість «напівчленства» і, отже, величезний цивілізаційний шанс для майбутніх поколінь», – наголошує Яцек Саріуш-Вольський.
Як стверджує європарламентар, події в Україні зміцнили його переконання в тому, що влада там не настільки сильно поділяє бажання асоціюватися з ЄС. Попередні кроки повинні були служити лише для маскування справжніх намірів президента Януковича – обману ЄС та гри на час.
«Якщо вам не відомо, про що йдеться, то йдеться про гроші», – наголошує Яцек Саріуш-Вольський. Президент Янукович зараз у складній ситуації. «Країна стоїть на межі фінансової катастрофи та потребує сильної підтримки, без якої шанси на досягнення збалансованого бюджету зменшується з кожним днем», – додає політик.
«Терпіння ЄС закінчується, але воно теж не повинно тривати нескінченно. Ніхто не можна силою робити щасливим. Якщо Україна не розділяє, сильним і безкомпромісним шляхом, європейських перспектив країн Східного партнерства, то, можливо, їй не варто зараз укладати угоду про асоціацію з ЄС. Юлія Тимошенко не є героїнею саги про свободу однієї людини, але символом того, що не працює в українській політичній системі», – вважає Яцек Саріуш-Вольський.
На саміті у Вільнюсі Молдавія і Грузія повинні парафувати свої угоди про асоціацію. Наступні кроки – підписання цих угод, їхня ратифікації та імплементація, на думку політика, будуть мати вирішальне значення для успіху обох країн. «Український випадок зараз слід розглядати як важливий урок на майбутнє. ЄС вимагатиме виконання зобов'язань і чітко визначених умов також і від Молдови та Грузії. Тому те, що відбувається в Україні, матиме вирішальне значення для інших країн регіону», – вважає європарламентар.