Американські урядовці і експерти застерегли Росію щодо тиску на країни Східного партнерства

15 Листопада 2013, 00:33

«Ми працюємо з ЄС і з кожною країною-кандидатом, щоб передбачити і підготувати їх до будь-якої негативної реакції щодо їхнього вибору, незалежно від того, чи вона виходитиме  зсередини або ззовні країни. Я хотіла б, у зв’язку з цим відзначити, що будь-яка форма тиску для утримання суверенних держав від більш тісної інтеграції з ЄС чи будь-якої іншої організації, яку вони обирають, суперечитиме Гельсінським принципам ОБСЄ та Паризькій хартії», – заявила Нуланд.

Вона також зазначила, що Україна та США не мали хороших взаємовідносин протягом останнього часу через справу Тимошенко, але якщо Янукович діятиме, все зміниться. 

Як наголосила заступник держсекретаря, повідомлення, яке США надсилає країнам-сусідам ЄС, полягає у тому, що країни, які відкривають свої ринки, стають більш успішними та стабільними.

Як наголосили також експерти, присутні на слуханні у Комітеті, США повинні розвивати демократичні цінності у регіоні.

Так, наприклад, старший науковий співробітник Інституту міжнародної економіки Петерсона (США), шведський економіст Андерс Аслунд заявив, що основною метою політики США щодо України має бути розвиток демократичних норм.  «США можуть зробити великий вклад для того, щоб вплинути на вибір України», – вважає експерт. Аслунд також дуже схвально відгукнувся про Молдову, оскільки її уряд є проєвропейським та менш корупційним, ніж український.

Старший науковий співробітник Центру зовнішньополітичних досліджень при The Heritage Foundation Аріель Коен заявив:  «Україна є ключем. Це історична можливість вивести Україну з-пыд російського домінування, що тривало більш ніж 300 років». На його думку, інтеграція України до ЄС потім може вплинути на демократизацію і самої Росії. Його думку підтримав також  віце-президент Атлантичної ради Деймон Вілсон. «Політика щодо Сходу також включає і демократичну Росію, але без демократичного Києва та Тбілісі, цього не можливо досягнути», вважає він. Проте, він також наголосив на виконанні Україною умов, необхідних для підписання угоди про асоціацію. На його думку також, якщо Янукович не звільнить Тимошенко, він має зіткунитися із певними наслідками за це.

На думку Андерса  Аслунда, є дві причини, чому Янукович боїться звільнити Тимошенко: одна – це Путін, інша сама Тимошенко. Як відзначив експерт,Янукович боїться Тимошенко як суперниці, оскільки поки Кличко не є найбільш популярним лідером опозиції.