Аманда Пол: Непідписання угоди про асоціацію з Україною спричинить ефект доміно для Грузії та Молдови

13 Листопада 2013, 08:27

«Зворотний відлік до саміту Східного партнерства, який відбудеться у листопаді у Вільнюсі, йде повним ходом. Саміт відбуватиметься майже за десять років після того, як ЄС почав свою Європейську політику сусідства, і за чотири роки з моменту створення Східного партнерства. Він є важливою віхою, але його успіх аж ніяк не є певним», – пише експерт.

На думку Пол, оптимальним результатом є підписання Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі із Україною, а також парафування угоди з Грузією і Молдовою. «Тим не менш, реальні виклики з’являться вже після цього. Україні необхідно буде почати процес імплементації, яка буде дорогою та складною, а Молдові та Грузії – які не готові підписати угод до осені 2014 – зіткнуться із десятьма незручними місяцями, оскільки Росія намагається змусити їх приєднатися до Митного союзу за її керівництва замість цього», – наголошує вона.

Тим часом, ЄС займається своїми внутрішнім справами: триває криза єврозони, вибори до Європейського парламенту відбудуться у травні 2014 року, а також вступить на посаду нове керівництво ЄС.

Як стверджує експерт, Росія розглядає своїх західних сусідів як стратегічний імператив і бачить Східне партнерство як інструмент стримування, звинувачуючи ЄС у спробі підірвати відносини між народами, що проживають в Росії і Україні та інших пострадянських країнах, намагаючись включити їх до своєї виключної зони інтересу

«Якщо угоду з Україною не підпишуть, це не тільки матиме серйозний вплив на відносини Україна-ЄС, але й спричинить значний ефект доміно, що вдарить по Молдові та Грузії. Геополітичним наріжним каменем є заява президента Росії Владіміра Путіна, який проголосив України і Росію – одним народом.  Для Путіна, "втрата" України буде особливо принизливою, тому не дивно, що Росія посилила тиск на Київ», – наголосила експерт.

На думку Пол, треба прикласти серйозних зусиль, аби пришвидшити технічний процес після саміту у Вільнюсі для ранішого підписання угод із Молдовою та Грузією. Це також  матиме позитивний психологічний вплив.

Також, як вважає експерт, необхідно збільшити фінансову підтримку Східного партнерства «Держави змушують проводити болючі реформи, практично ідентичні тим, які вимагають від країн-кандидатів, але без доступу до тих же фондів ЄС. Це не справедливо», – вважає Аманда Пол. Вона також додала, що саміт у Вільнюсі треба використати як можливість для консолідації підтримки ЄС  своїх партнерів.